BRATISLAVA. Mŕtvych vtákov vyplavuje more. Obyvatelia ostrova St. Paul pri Aljaške si už na podobný pohľad zvykli.

Mníšik vlasatý (fratercula cirrhata), čiernobiely vták s oranžovým zobákom, medzi nimi býval iba zriedka. Za uplynulých desať rokov našli iba šesť jedincov, nikdy nie v zimných mesiacoch.
Niečo sa však zmenilo.
Medzi októbrom 2016 a januárom nasledujúceho roka obyvatelia našli vyplavených viac ako 350 mŕtvych vtákov, väčšina z nich boli práve mníšiky. Vtáky nejavili známky infekcie či otrávenia.
Podľa novej štúdie vo vedeckom časopise PLOS One môže byť skutočný počet mŕtvych vtákov oveľa vyšší, až niekoľko tisíc.
Vyhladované k smrti
Beringovo more, v ktorom sa ostrov St. Paul nachádza, začalo vyplavovať mŕtve telá vtákov v októbri pred dvomi rokmi postupne. Každý deň ich bolo čoraz viac.

"Stačilo prejsť len pár krokov a už ste mohli vziať ďalšieho mŕtveho vtáka. Bolo jasné, že sa deje čosi zlé," spomína pre web The Atlantic výskumníčka Lauren Divinová, spoluautorka štúdie.
Keď telá preskúmali, nenašli žiadne stopy po chorobách či otrave. Vtáky však boli extrémne vychudnuté, hlavne ich krídlové svaly. Inými slovami, boli vyhladované k smrti.
Nájdené mníšiky navyše spájala jedna vec. Bolo vidno, že keď umreli, zbavovali sa starého peria a rástlo im nové. Výmena peria trvá štyridsať dní, počas ktorých mníšiky nelietajú a musia zvýšiť svoj príjem potravy. To sa im zrejme nepodarilo.

Tisíce vtákov
Mníšiky sa kŕmia rybami a morskými bezstavovcami, ktoré sa zas živia planktónom. Nezvyčajne teplé vody však mohli ovplyvniť oceánsky potravinový reťazec.

V teplejších moriach je zároveň menej ľadu, kvôli čomu museli vtáky lietať do čoraz väčšej vzdialenosti. Nemohli sa tak vopred dostatočne pripraviť a nájsť si jedlo.
Výskumníci pomocou modelov určili, že podobne mohlo uhynúť celkovo od 3150 do 8500 rôznych vtákov. Mníšikov môže byť najviac, až 87 percent zo všetkých mŕtvych vtákov. V uplynulých rokoch pritom tvorili len jedno percento.
"K prípadom masového úhynu dochádza čoraz častejšie a sú čoraz rozsiahlejšie, potenciálne sú spojené s klimatickou zmenou," píšu vedci v štúdii.
DOI: 10.1371/journal.pone.0216532