SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Najzaujímavejšie stránky ocenené na Webby awards

Ak vás zaujíma, ktoré z webových stránok boli ocenené porotou, nenechajste si ujsť nasledujúci zoznam s hodnoteniami.

Najkrajšie pohyblivé obrázky na webe - kórejské virtuálne múzeum mobilných telefónov. FOTO - WWW.MOMU.CO.KR

Najlepší úvod

Bežné webové stránky by nemali mať úvody, ale keď už - ktorý je ten úplne najlepší na svete? Surfisti aj odborníci sa zhodli: má ho stránka knihy Hra so slovami (www.wordsatplay.com), kde sa so slovami môžete skutočne do sýtosti zahrať spolu s ostatnými jej návštevníkmi.

Najlepšiu navigáciu po svojej stránke má podľa surfistov jednoduchý Google.com. Odborníci však zvolili stránku tenbyten.org, ktorá každú hodinu automaticky vytvára "pohľadnicu nášho sveta" - z fotografií aktuálne uverejnených na najväčších spravodajských serveroch vytvorí mozaiku záberov, ktorá je symbolickou snímkou daného momentu v čase.

Multimediálni mágovia

Najlepšou stránkou určenou pre rýchle pripojenie na internet je www.elevatormoods.com, originálna zbierka krátkych hraných príbehov z výťahov. Surfisti si ako víťaza zvolili britskú stránku www.headlinehistory.co.uk, ktorá umožňuje deťom zostavovať si vlastné noviny o historických udalostiach.

Najlepšie využitie animácie na webe možno vidieť vo virtuálnom múzeu mobilných telefónov kórejského Telecomu (www.momu.co.kr). So zvukmi zasa najlepšie pracuje stránka SpaceSounds.com, ktorá vám sprostredkuje tajomné zvuky vesmíru. Surfisti však prvenstvo v tejto kategórii prisúdili hernej stránke www.zelda.com/minishcap/.

Najlepšie správy má BBC

Najlepšiu spravodajskú stránku na webe má aj tento rok britská BBC (www.bbcnews.com). Británii sa prvýkrát podarilo bodovať aj v kategórii internetových novín, keď cenu odbornej poroty získal denník Guardian (www.guardian.co.uk). Surfisti tradične hlasovali za New York Times (www.nytimes.com).

Najlepšími internetovými časopismi sú neziskový Alternet.org ponúkajúci nekonformný pohľad na udalosti vo svete a Grist.org, "prvý environmentálny časopis, ktorý nie je nudný". Z rozhlasových staníc má najlepšiu webovú stránku britské www.virginradio.co.uk.

Najlepším blogom sa stal legendárny www.BoingBoing.net, najlepšou osobnou stránkou www.rtm86.com, web kompletne vytvorený len z klikateľných fotografií z autorovho bytu.

Archeológia grafitti

Najlepšou umeleckou stránkou na webe je podľa poroty "Archeológia grafitti" (www.grafarc.org), projekt snažiaci sa o uchovanie záznamov o maľbách na stenách, ktoré neskôr prekryjú ďalšie kresby sprejom. Surfistom sa však z umeleckých projektov najviac páči www.WordCount.org, vizuálne zobrazenie najčastejšie používaných slov v anglickom jazyku.

Najlepšie internetové hry podľa internetistov možno nájsť na stránke miniclip.com, odborníkov najviac zaujali mierne halucinogénne interaktívne "úvahy" na www.metaphorical.net.

Z celebrít majú najlepšie osobné stránky dvaja Briti - kuchár bez čapice Jamie Olivier (www.jamieoliver.com) a komik a herec Eddie Izzard (www.eddieizzard.com). Izzard zvíťazil aj v kategórii o najvtipnejšiu internetovú stránku, spolu s bizarným blogom www.Rathergood.com.

Na voľný čas

V lákaní turistov do svojej krajiny cez web sú najkreatívnejší na Novom Zélande (http://www.newzealand.com/travel) a v Yellowstonskom národnom parku (www.yellowstonepark.com).

V kategórii stránok o športe sa popri tradičnom favoritovi www.Espn.com tento rok presadila aj originálna stránka WhatIfSports.com venovaná fiktívnym zápasom medzi najlepšími športovcami dneška aj minulosti.

Najoriginálnejšími komunitnými stránkami sú www.Bookcrossing.com, server podporujúci výmenu kníh medzi náhodnými neznámymi, a Dogster.com, server, kde "každý pes má svoju vlastnú webovú stránku".

Pozoruhodným nápadom zaujal víťaz v kategórii Aktivist - stránka www.worldcitizenguide.com si kladie za cieľ zlepšiť imidž Ameriky vo svete vzdelávaním amerických študentov cestujúcich do zahraničia, aby nepôsobili tak nevzdelane a arogantne.

Technológie

Najlepšou stránkou týkajúcou sa hardvéru alebo softvéru je www.Download.com, portál umožňujúci sťahovanie tisícok počítačových programov, ale po novom už aj hudobných nahrávok. Jeho sesterská stránka Cnet.com sa stala zasa najobľúbenejším serverom venujúcim sa spotrebnej elektronike, porota v tejto kategórii ocenila projekt televízora od Sony (www.sony.com/locationfreetv), ktorý si môžete vziať do ruky a pozerať kdekoľvek v byte.

V oblasti telekomunikácií porota ocenila jednoduchú stránku prevratnej služby Skype umožňujúcej telefonovanie cez internet.

Ďalší víťazi: http://www.webbyawards.com/webbys/current.php  

Najkrajšiu oficiálnu turistickú stránku má Nový Zéland.

FOTO - WWW.NEWZEALAND.COM/TRAVEL

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková a podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kedy advokáti pracujú zadarmo

Vznikol u nás prvý pro bono rebríček.

Stĺpček Jakuba Fila

Figa borová v podaní Igora Matoviča

Krajina si zaslúži mať príčetného premiéra.

Jakub Filo.

Neprehliadnite tiež

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.