BRATISLAVA. Od októbra do januára milióny vtákov zo strednej a severnej Európy zimujú v Stredomorí.
V noci často prespávajú v olivovníkoch. Namiesto pokojného spánku ich však môže čakať smrť, ukazuje nedávna správa webu Nature.
V rovnakom čase totiž prebieha zber, ktorý z olivovníkov vysáva plody. Stroje každoročne vsajú a zahubia aj milióny zákonom chránených spevavcov.
S olivami vsajú aj vtáky
V španielskej Andalúzii problém s mŕtvymi vtákmi dosiahol také rozmery, že tamojšie úrady museli zber špeciálnymi kombajnmi zastaviť.

Olivová sezóna v Andalúzii prebieha od októbra do januára, čím sa prekrýva s migráciou miliónov vtákov. V tomto období prebieha zber olív počas nocí, pretože chladnejšie teploty zachovávajú aromatické zložky plodov.
Podľa správy v Nature len v Andalúzii kombajny každoročne vysali odhadom až 2,6 milióna vtákov.
S týmto spôsobom zberu by na svojich plantážach mali čoskoro prestať aj ďalšie španielske spoločnosti.
V Portugalsku zomrie počas nočných zberov olív podľa odhadov 96-tisíc vtákov. Rovnaký problém majú aj Francúzsko a Taliansko. Ani jedna z troch krajín však situáciu zatiaľ nerieši.

Vtáky nemôžu uniknúť
Žatva počas dňa vtákom neubližuje. Vidia totiž, že sa k nim blíži stroj a majú tak možnosť utiecť.

V noci im však v úniku bráni podľa webu BirdGuides hluk a silné svetlo zo strojov, ktoré ich dezorientuje. Skončia tak spolu s olivami v sacom kombajne.
"Hovoríme tu o stotisícoch mŕtvych vtákov," hovorí podľa webu BirdGuides ochranár Nuno Sequeira z portugalskej organizácie Quercus.
"Chýbajúca regulácia spôsobuje ich smrť a aj ďalšie škody na prírodu ako eróziu pôdy či znečistenie podzemných vôd umelými chemikáliami, ktoré sa používajú v intenzívnom poľnohospodárstve."
Podľa webu Vice sú zasiahnuté najmä vtáky z čeľadí horárikovitých, drozdovitých, či pikovitých. Ďalšie štúdie uskutočnia na jeseň, keď sa opäť začne zber.