BRATISLAVA. Rannú šálku kávy si dáte, aby ste boli schopní fungovať. U niektorých ľudí však káva neprebúdza iba mozog, ale aj črevá a po šálke hneď utekajú na záchod.
Prečo káva poháňa stolicu, zisťovali vedci z Texaskej univerzity.
Ich štúdia v časopise Digestive Disease Week ukazuje, že podporný účinok kávy nemusí vždy vychádzať iba z kofeínu.
Zrýchlené črevá
Aby sa vedci dozvedeli viac o vplyve kávy na črevá, v záujme vedy dávali laboratórnym potkanom tri dni po sebe kávu a skúmali ich reakcie. Jedna skupina hlodavcov dostala obyčajnú kávu, druhá bezkofeínovú.

Následne fyzicky sondou preskúmali črevá potkanov.
Zisťovali tak, ako sa účinky nápoja prejavia na svaloch, ktoré sa sťahujú a pomáhajú presúvať potravu a neskôr výlučky cez črevá. Preskúmali tiež, ako svalové tkanivo priamo reaguje na kávu.
Káva podľa vedcov ovplyvnila schopnosť čriev rýchlejšie prenášať ich obsah.
"Schopnosť svalov v tenkých črevách stiahnuť sa, sa zdala byť zvýšená," píše v tlačovej správe hlavný autor štúdie Süan-Čeng Š'.
Vplyv kávy na črevá pritom nie je závislý na kofeíne. Bezkofeínová káva mala podobný účinok ako obyčajná.
Výsledok sa zhoduje aj so staršími štúdiami, ktoré naznačujú, že bezkofeínová káva môže mať preháňajúci účinok na človeka.
Vplyv na baktérie
V rámci štúdie vedci preskúmali aj baktérie vo výlučkoch potkanov. Hlodavce, ktoré pili kávu, mali menej baktérií než tie, ktoré nápoj nedostávali.

Keď vedci dali potkanie výlučky do petriho misiek a pridali roztok s 1,5 percentom kávy, baktérie sa výrazne prestali množiť.
Pri roztoku s tromi percentami kávy bol účinok ešte výraznejší.
Aj tentokrát nezáležalo, či káva obsahovala kofeín, alebo nie. Výsledok bol v oboch prípadoch porovnateľný.
Vplyv kávy na baktérie budú musieť autori ešte preskúmať. Chcú totiž zistiť, či nápoj vplýva aj na "dobré" baktérie v črevách, ktoré sú prospešné pre trávenie.
DOI: 10.1016/S0016-5085(19)38364-7