dynastie Novej ríše.
Sarkofág kontroverzného staroegyptského panovníka sa podarilo poskladať, keď po troch rokoch reštauračných prác bavorských expertov vrátilo Nemecko ukradnutú spodnú časť zlatom vykladanej rakvy, ktorá sa z Egyptského múzea stratila v roku 1931.
Nikto však zatiaľ nevie, ako mohla časť sarkofágu s čiastočne vymazaným menom Achnatona z múzea zmiznúť - vie sa len toľko, že v onom roku už po nej nebolo ani chýru ani slychu a v roku 1980 ju od neznámeho kupca kúpil nemecký zberateľ Dietrich Wildung.
Ten sa - keď na sarkofágu s údivom identifikoval prvú časť vymazaného Achnatonovho mena napísaného zlatými hieroglyfmi - s údivom obrátil na káhirské múzeum, kde nakoniec zistili, že ide skutočne o stratenú spodnú časť rakvy prekliateho kráľa Amenhotepa IV. Achnatona (1377-57 pred n.l.)
Rekonštrukcie sa ujali mníchovskí archeológovia a po troch rokoch ich mravčej práce sa verejnosť môže zase pokochať pohľadom na sarkofág panovníka, ktorého monoteistické náboženstvo - kult jediného božstva, ktorým bol slnečný kotúč Aton - sa možno stalo v Mojžišových časoch základným pilierom judaistickej vierouky a ovplyvnilo tak celé dejiny ľudstva.