Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Zhruba pred 14-tisíc rokmi sa skupina pravekých ľudí vydala do jaskyne na severe dnešného Talianska. V jednom úseku bola jaskyňa taká úzka, že sa bosí a nahí museli presúvať po kolenách.
Tieto stopy z neskorej doby kamennej sa v jaskyni Bàsura zachovali až dodnes. Opísali ich v novej štúdii vo vedeckom časopise eLife.
Ide o prvý dôkaz o plazivom pohybe človeka v prikrčení, hovorí pre web Live Science jeden z autorov štúdie Marco Romano z univerzity Witwatersrand v Juhoafrickej republike.
Pri stopách rúk a nôh objavili archeológovia aj kôpky borovicových vetvičiek. Pravekí ľudia ich zrejme zapáli a osvetľovali si nimi cestu.
V jaskyni vďaka novým technológiám objavili až 180 stôp. Dokázali tak poskladať približný obraz toho, čo sa tu dialo v dávnych dobách.

Stopy patrili najmenej piatim ľuďom - dvaja boli dospelí a trojica detí mala tri, šesť a osem až jedenásť rokov. Všetci boli bosí a zrejme aj nahí.
V jaskyni sa pohybovali opatrne. Po viac ako 150 metroch cesty sa strop začal znižovať, až kým nebol iba 80 centimetrov nad zemou.
V tom momente sa členovia skupiny začali plaziť. Prešli okolo stalagmitov a malého jazierka. Potom prešli okolo časti prezývanej cintorín medveďov, až kým sa nedostali do časti zvanej Sala dei Misteri - sieň záhad.
Skupina sa v jaskyni istý čas zdržala. Nálezy naznačujú, že deti začali ílovitú pôdu roztierať po stalagmitoch. Potom všetci piati odišli.
DOI: 10.7554/eLife.45204