Prvý krok k záchrane miliónov rastlinných a zvieracích druhov pred vyhynutím sa začína pre mnohých Američanov priamo na prednej verande.

Bujné zelené trávniky sú tradíciou, ktorá siaha až po príchod európskych kolonistov. Súčasne sú aj environmentálnou nočnou morou. Odstraňujú pre ne kríky, kvety a buriny, ktoré poskytujú domov a potravu tisíckam zvierat.
Trávnaté dvory sú najrozšírenejšou zavlažovanou plochou v krajine, ktorá pokrýva „viac ako trojnásobne väčšiu rozlohu než zavlažovaná kukurica,“ tvrdí NASA.
Denne zhltnú viac ako 34 miliónov litrov vody, tvrdí hovorí americká Agentúra pre ochranu životného prostredia. Rovnaké množstvo vody by za rok naplnilo záliv Chesapeake, jedno z najväčších ústí riek na svete.
Nedávna správa OSN o biodiverzite znepokojujúco spojila drancovanie prírody a miznutie druhov s prežitím človeka.
Mnohí ľudia sa preto pýtajú, čo môžu proti tomu urobiť.
Aj jednotlivci môžu pomôcť
Svetové vlády môžu stráviť desaťročia zohľadňovaním odporúčaní vedcov uvedených v správe, podľa ktorej ľudská činnosť ženie milión rastlinných a živočíšnych druhov na pokraj vyhynutia. Jednotlivci môžu pomôcť napríklad tým, že budú viac šetriť vodou, spália menej energie, použijú menej pesticídov, prestanú dochádzať dlhé kilometre do práce a budú pracovať z domu a prehodnotia potrebu dokonalého trávnatého koberca, ktorý ich príbytky obklopuje.

„Trávniky sú v podstate biodiverzitné pustatiny. Zvyčajne na ne používame množstvo chemikálií, ktorými zabijeme všetko, čo nie je trávnik, nimi tiež kontaminujeme pôdu a navyše unikajú do našich vodných zdrojov,“ hovorí Collin O’Mara, riaditeľ nadácie National Wildlife Foundation.
„Na vašom vlastnom kúsku trávnika môžete podporiť život viac ako stovky druhov,“ hovorí O’Mara. Vyhradené miesto pre kvety môže uživiť veľké množstvo motýľov. Jeden strom ginko zase priláka veľké množstvo húseníc, dodáva.