BRATISLAVA. Majestátny palác, ktorý dal po obrovskom požiari v Ríme postaviť cisár Nero, ukrýval takmer dvetisíc rokov tajomstvo.
Archeológovia počas reštauračných prác náhodou narazili na tajnú podzemnú miestnosť. Jej steny pokrývali maľby zobrazujúce skutočné aj mýtické bytosti.
Zasypaná miestnosť
Keď archeológovia stavali pri obnovovaní časti paláca lešenie, všimli si, že svetlo z lámp prechádza otvorom v rohu steny. Keď nazreli dnu, naskytol sa im pohľad na oválnu miestnosť s nástennými freskami.
Dostala meno Komnata sfingy. Doteraz ukrytú miestnosť vybudovali zrejme v rokoch 65 až 68 nášho letopočtu.
"Komnata sfingy hovorí veľa o atmosfére z čias vlády Nera," povedala podľa webu CNN Alfonsina Russová, riaditeľka archeologickej organizácie Parco archeologico del Colosseo.

Na stenách objavili fresky boha Pana s nohami kozy, kentaura, pantera útočiaceho na muža s mečom. Našli tiež niekoľko vtákov a vodných živočíchov a tiež aj "tichú a osamotenú sfingu".
Väčšina miestnosti je stále zasypaná.
V súčasnosti archeológovia neplánujú vykopávky. Boja sa, že by mohli narušiť stabilitu celého paláca.
Majestátny palác
Rímsky cisár Nero, ktorý žil v rokoch 37 až 68, nebol obľúbeným panovníkom. Vládol tyransky a zároveň aj extravagantne. Nechal zabiť viacerých členov rodiny vrátane vlastnej matky či manželky.
Počas Nerovej vlády vypukol obrovský požiar, ktorý za deväť dní spustošil dve tretiny Ríma.
Nero z požiaru vinil kresťanov, voči ktorým sa začalo jedno z prvých prenasledovaní. Vtedajší historici zas z požiaru vinili Nera, ktorý údajne chcel miesto pre svoj palác. Dnešní historici túto verziu spochybňujú.

Nero nechal po požiari vybudovať na pahorkoch mesta obrovský a honosný palác zvaný Domus Aurea, teda Zlatý dom. Bolo pri ňom rozsiahle územie s upravenou krajinou, lesmi či umelým jazerom.
Presná rozloha celého komplexu s palácom nie je známa. Odhaduje sa, že mala v rozmedzí od 0,4 do 1,2 štvorcového kilometra.
Po Nerovej samovražde v roku 68 nasledujúci panovníci postupne palác rozobrali. Na jeho miesto navozili zeminu a zastavali ho.