LONDÝN. Hrobka nájdená v grófstve Essex severovýchodne od Londýna je podľa archeológov pre Britániu rovnako dôležitý objav ako slávna hrobka faraóna Tutanchamóna pre Egypt.
Jedná sa o najstaršiu kresťanskú kniežaciu anglosaskú hrobku na území Británie a asi najdôležitejší anglosaský archeologický nález za posledných 70 rokov. S odkazom na vyjadrenie vedcov o tom informovala agentúra AFP.
Dôležitá ako hrobka faraóna Tutanchamóna
Na hrobku narazili robotníci v roku 2003 pri rozširovaní miestnej cesty v anglickej dedine Prittlewell.
Teraz vedci zverejnili výsledky svojho viac ako pätnásťročného výskumu, ktorý podľa ich názoru ukázal, že sa jedná o skutočne významný nález.
Pochovaným bol zrejme Seaxa, brat anglosaského kráľa Saeberta zo začiatku 7. storočia.
Vedci sa pôvodne domnievali, že by hrobka mohla patriť priamo Saebertovi, chemická analýza však ukázala, že pochovaný zomrel niekoľko desaťročí pred smrťou kráľa.
Loading
...
Maľovaná truhlica, lýra či poháre
Stavba pohrebnej miestnosti podľa odhadu archeológov trvala 113 dní. Vedci v nej našli na 40 predmetov, niektoré sú pôvodom z ďalekých krajín.
Archeológovia našli lýru, drevenú maľovanú truhlicu starú 1400 rokov, ktorá je v Spojenom kráľovstve jediná svojho typu, alebo džbánik, ktorý je zrejme pôvodom zo Sýrie.
V hrobke na ne čakalo tiež strieborné hrdlo nádoby na víno so zlatými dekoráciami alebo zdobené sklenené poháre.
"Je to veľmi bohatý pohreb. Je to gesto, teatrálne oznámenie o príslušnej rodine, o pochovanej osobe," povedal agentúre AP jeden z vedcov.
"Myslím, že je to naša Tutanchamonova hrobka," povedala Sophie Jacksonová, výskumná riaditeľka londýnskeho archeologického múzea.
Loading
...
Predmety vystavia v múzeu
Podľa veľkosti rakvy a rozmiestnenia predmetov došli vedci k záveru, že Seaxa meral asi 173 centimetrov.
Analýza nájdenej zubnej skloviny, jediného dochovaného tkaniva v hrobke, vedcom napovedala, že zosnulý bol starší ako šesť rokov.
Pohreb sa udial v čase keď v Anglicku súperilo kresťanstvo so staršou pohanskou vierou.
Pohania typicky pochovávali zosnulých s celým majetkom, v hrobke sa však našli aj kríže.
Podľa jednej z vedkýň hrobka zrejme vznikla tesne pred príchodom mnícha Augustína do Anglicka, ktorého do krajiny vyslal šíriť kresťanstvo pápež Gregor I. Veľký a ustanovil ho arcibiskupom z Canterbury.
Desiatky nájdených predmetov budú od soboty k videniu v múzeu v Southend asi 60 kilometrov východne od Londýna.