Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
V močiaroch na rieke Black River v americkej Severnej Karolíne rastú stromy, ktoré tu boli aj v časoch Babylonskej ríše, či keď sa narodila Kleopatra.
V dosiaľ vedecky neprebádanej časti močarín objavili tisovce dvojradové (taxodium distichum), ktorých vek presahuje dvetisíc rokov.
Zrejme ide o piaty najstarší druh stromov na svete.
Rekordérom v dlhovekosti je borovica dlhoveká (pinus longaeva). V kalifornskom pohorí White Mountains sa nachádzajú hneď dve borovice, ktoré rastú už vyše päť tisícročí. Miesto, kde sa nachádzajú, je tajné.

Doteraz najstarší nájdený tisovec v bažine označený BLK227 má najmenej 2624 rokov.
Znamená to, že mohol začať rásť na počiatku siedmeho storočia pred naším letopočtom. V tom čase sa Nebukadnesar II. stal kráľom Novobabylonskej ríše a mal dať postaviť visuté záhrady.
Druhý najstarší strom má najmenej 2088 rokov, teda mohol začať rásť okolo roku 70 pred naším letopočtom. V tom čase došlo k Spartakovmu povstaniu v Rímskej ríši a v Egypte sa narodila Kleopatra.
Vek drevín zistili vedci pomocou letokruhov na vzorkách dreva, ktoré získali zvnútra stromov. Vzorky sú hrubé ako ceruzka a odobrali ich pomocou prírastkového vrtáku, ktorý na kmeni nezanecháva dlhodobé poškodenie.
Keďže klíma výrazne ovplyvňuje rast stromov, vedci plánujú z tisovcov pri ďalších výskumoch odhaliť aj zmeny klímy počas dvoch tisícročí.
Loading
...