Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Už viac ako desať rokov slovenskí egyptológovia skúmajú archeologickú lokalitu Tell el-Retábí v Egypte. Výsledky ich výskumu teraz zverejnila Nadácia Aigyptos v trojrozmernej vizualizácii.
Ich video zachytáva vývoj Tell el-Retábí v období medzi približne 17. až 12. storočím pred naším letopočtom. V tom čase miesto zažilo viaceré spoločenské krízy, klimatické zmeny aj migrácie.
Na vývoj oblasti mali významný vplyv aj Hyksósi, ktorí do starovekého Egypta prišli z Ázie. Na určitý čas dokonca ovládli veľkú časť krajiny.

Faraóni Ramesse II., Merenptah a Ramesse III. v lokalite neskôr nechali vybudovať obrovské pevnosti, ktoré pred útokmi morských národov chránili vtedajšie významné centrá ako napríklad Heliopolis.
Lokalitou Tell el-Retábí prechádzali obchodné karavány, beduíni, či vojenské oddiely v rámci početných výprav do Syropalestíny. V blízkosti sa nachádzali aj vodné zdroje.
Archeologické nálezisko sa nachádza v severovýchodnej časti Egypta, sto kilometrov východne od Káhiry.
Slovenskí egyptológovia sa na výskume podieľajú už od roku 2007. Od roku 2013 prebieha spoločný slovensko-poľský výskum. Pri zobrazení osídlenia vychádzali zo zdokumentovaných nálezov architektúry - hrobov, obydlí, dielní, stajní, pevností či chrámov.
Lokalita Tell el-Retábí bola osídlená minimálne do obdobia rímskej nadvlády na prelome letopočtov.