LONDÝN. Britskí experti ako prví vytvorili elektrický prúd z rádioaktívneho chemického prvku amerícium.
Na svojom webe o tom informovalo britské Národné jadrové laboratórium (NNL). Tento úspech môže znamenať, že prístroje pri budúcich vesmírnych misiách môžu byť napájané energiou až po dobu 400 rokov.
Odborníci využili teplo z vysoko rádioaktívneho amerícia na vyrobenie elektrického prúdu. Prúd bol dostatočne silný na rozsvietenie malej žiarovky.

Ide o prelomový krok, ktorý znamená potenciálne využitie amerícia v radioizotopových energetických systémoch pri vesmírnych misiách, tvrdí laboratórium.
Teplo zo zásobníkov s prvkom amerícium by mohlo dodávať energiu kozmickým prístrojom smerujúcim do hlbokého vesmíru alebo do nepriaznivého prostredia na povrchu planét, kde iné zdroje energie, ako sú solárne panely, už nefungujú.
"Vďaka tomu sa môžu z takýchto vesmírnych výprav posielať na Zem dôležité snímky a údaje po mnoho desiatok rokov. Teda oveľa dlhšie, než by to inak bolo možné," píšu vedci.
Amerícium je silný rádioaktívny prvok. V prírode sa prirodzene nevyskytuje. Je vedľajším produktom pri štiepení plutónia, ktoré tiež vzniká umelo v jadrových reaktoroch.