BRATISLAVA. Vesmír je každou sekundou čoraz väčší. Vzdialenosti medzi galaxiami sa naťahujú. Ale ako rýchlo sa vesmír rozpína?

Pri hľadaní odpovede vedci narážajú na „drobný“ problém. Merania súčasného rozpínania vesmíru nesedia s hodnotami, ktoré predpokladajú naše modely. A nové údaje z Hubblovho ďalekohľadu tento rozpor ešte viac potvrdzujú. Zrejme budeme potrebovať celkom nové teórie, ktoré by nezhodu vedeli vysvetliť.
Štúdiu s presnou hodnotou rozpínania vesmíru zverejnia vo vedeckom časopise Astrophysical Journal, zatiaľ je dostupná na webe arXiv.
Protirečiace údaje
Rozpor medzi pozorovanou a očakávanou rýchlosťou rozpínania je vedcom známy už niekoľko rokov. Dlho však nebolo zrejmé, či je rozdiel spôsobený rôznymi spôsobmi merania alebo jednoducho akousi chybou.
Problém je tiež v tom, že obe hodnoty – ako súčasné rozpínanie, tak aj predpokladané – sú podporené a overené množstvom vedeckých metód.
„Nejde len o to, že si dva experimenty protirečia. Merania ukazujú čosi od základu odlišné," vysvetľuje pre NASA astrofyzik Adam Reiss z Univerzity Johnsa Hopkinsa v americkom Baltimore.