SME

Niektorí ovzdušie znečisťujú. Tieto firmy ho čistia a zarábajú na tom

Oxid uhličitý zachytávajú aj v Európe.

Graciela Chichilnisky hovorí, že jedna z nevýhôd zachytávania oxidu uhličitého je, že ho ľudia budú vnímať ako dôvod na poľavenie vo svojom úsilí v boji proti klimatickej zmene.Graciela Chichilnisky hovorí, že jedna z nevýhôd zachytávania oxidu uhličitého je, že ho ľudia budú vnímať ako dôvod na poľavenie vo svojom úsilí v boji proti klimatickej zmene. (Zdroj: Salwan Georges — The Washington Post)

Text vyšiel pôvodne na webe Washington Post.

Na konci slepej uličky zvanej Fresh Way v meste Hunstville v Alabame sa v teplom slnečnom svetle lesknú dve jasnozelené konštrukcie veľké ako lodné kontajnery. Zo vzduchu ticho nasávajú oxid uhličitý, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.

V jednej konštrukcii sú monitory počítačov a ovládacie prvky. Navrchu druhej veľké ventilátory čerpajú vzduch cez dosky z keramických kociek v tvare včelích plástov. Kocky obsahujú patentované chemikálie, ktoré slúžia ako akési špongie a absorbujú oxid uhličitý pri izbových teplotách. Každých pätnásť minút sa dosky otáčajú. Keramické kocky sa zahrejú a vypustia do lesklej oceľovej rúrky takmer čistý oxid uhličitý. Jeho koncentrácia je 99-percentná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Chemik Zeleňák: Vieme, ako zachytiť oxid uhličitý. Veľké firmy nás neoslovili Čítajte 

Global Thermostat je jedna z iba troch spoločností, ktoré úspešne nachádzajú spôsoby, akými zbierať oxid uhličitý zo vzduchu.

Je to malý, ale nádejný krok smerom k zmierneniu globálneho otepľovania. Uprostred neustálych ponurých správ o klimatickej zmene čoraz viac ľudí očarúva myšlienka, že existuje spôsob, ako vyvážiť desaťročia poškodzovania atmosféry.

Niektoré veľké bohaté korporácie - vrátane ropných spoločností – tiež hľadajú spôsob ako na to. Viac ako boj proti klimatickej zmene ich však láka vidina zárobku. Zachytávanie uhlíka bolo kedysi príliš drahé, ale vďaka technologickým pokrokom - a novým štedrým vládnym stimulom - začalo byť lákavé.

Času je pritom málo. Medzivládny panel pre klimatickú zmenu napísal, že akákoľvek nádej splniť cieľ spomaliť globálne otepľovanie na menej ako dva stupne Celzia „bude vyžadovať opatrenia na zníženie emisií vrátane ďalšieho zavádzania existujúcich a nových technológií“.

SkryťVypnúť reklamu

Zisk z čistenia atmosféry

Tri spoločnosti - Carbon Engineering, Climeworks a Global Thermostat – už desaťročie experimentujú s technológiami, ako sú tvar a chemické zloženie špongiovitých membrán v snahe znížiť obrovské náklady na zachytávanie oxidu uhličitého priamo zo vzduchu.

Teraz už dokážu preniesť svoje výsledky z laboratórnych stolov a prototypov do praxe.

„Naším obchodným plánom je ukázať, že čistenie atmosféry je zisková činnosť," hovorí profesorka ekonómie na univerzite Columbia a spoluzakladateľka firmy Global Thermostat Graciela Chichilniská, ktorá odhaduje, že okolo oxidu uhličitého by mohol vzniknúť biliónový trh.

Posledných niekoľko rokov sa spoločnosti snažili o technologický pokrok. Náklady na zachytávanie uhlíka klesli zo šesťsto dolárov za tonu až na sto dolárov za tonu - a nižšie, ak je k dispozícii lacný alebo bezplatný zdroj tepla alebo energie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5Z26 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu