BRATISLAVA. S objavom grafénu sľubovali zásadné zmeny, no tie zatiaľ ani po pätnástich rokoch neprišli. Spustil sa však obrovský záujem o exotické materiály, z ktorých začína vyčnievať borofén.
Výnimočný materiál z atómov striebra a bóru by sa osvedčil pri výrobe výkonnejších batérií či zariadení, ktoré dokážu elektrickú energiu nielen uchovať, ale aj vytvárať.
Štúdiu uverejnili na webe arXiv, kde čaká na odborný posudok.
Jedinečné vlastnosti vďaka medzerám
Existenciu borofénu vďaka simuláciám predpovedali chemici už koncom 20. storočia, exotický materiál sa podarilo vytvoriť v laboratóriu až v roku 2015.
Vedci vtedy nechali horúci plyn s atómami bóru skvapalniť na povrchu z čistého striebra.
Pravidelné usporiadanie atómov striebra spôsobilo, že atómy bóru začali vytvárať rovnú vrstvu s podobným usporiadaním.

Každý z atómov bóru pritom môže vytvoriť väzbu s ďalšími šiestimi atómami. Dajú sa predstaviť ako šesťuholník so stredovým bodom, ktorý sa spája s ďalšími.
Avšak nie všetky atómy bóru sa spoja až so šiestimi ďalšími atómami, niekedy vytvoria väzby iba so štyrmi či piatimi. Vznikajú tak medzery v štruktúre, ktoré majú určitý vzor.
A práve tieto medzery a ich usporiadanie dávajú borofénu rôzne jedinečné vlastnosti. Vďaka nim by si ho mohli vedci "vyladiť" pre konkrétne potreby.
Vyriešiť výrobu vo veľkom množstve
Grafén je mnohonásobne pevnejší ako oceľ, no zároveň je pružný a vydrží aj extrémne ohýbanie. V týchto mechanických vlastnostiach má byť borofén ešte lepší.
Navyše je aj výborným tepelným a elektrickým vodičom. Dokonca je aj supravodičom, čo znamená, že pri prechode elektrického prúdu mu prakticky nekladie odpor, čím sa nestráca energia a ani sa neuvoľňuje žiadne teplo.

Ak by sa použil v batériách, mohol by zvýšiť ich kapacitu.
Ako pri graféne, aj pri boroféne naráža praktické využitie na niekoľko problémov. V prvom rade musia vedci nájsť spôsob, ako materiál vyrábať vo veľkých množstvách.
Reaktívnosť borofénu tiež znamená, že je pomerne náročný na zaobchádzanie a musí sa aj vhodne skladovať.