Nezisková organizácia Oceanix buduje prototyp plávajúceho ostrova ako experimentálne riešenie preplnených pobrežných miest, ktoré ohrozuje klimatická zmena. Oznámila to spoločnosť programu OSN pre ľudské sídla.

Takéto plávajúce ostrovy by boli prepojené do sebestačných miest, ktoré budú rásť so zvyšujúcou sa hladinou oceánov a budú postavené tak, aby odolali aj hurikánom.
Skupina architektov, inžinierov a vývojárov, ktorí sa v apríli stretli na riaditeľstve OSN, takto reaguje na hroziace klimatické zmeny. Patrí medzi nich aj Marc Collins Chen, podnikateľ a bývalý politik z Francúzskej Polynézie.
Collins Chen patrí aj medzi zakladateľov spoločnosti Oceanix a podľa plánov firmy verzia ostrova v malej mierke ako prototyp vznikne už o pár mesiacov.
OSN sa oficiálne do plánu vytvárania plávajúcich miest nezapojila a neprispieva ani finančne na stavbu prototypu, podobné riešenia však víta.
Plávajúce mestá s trhmi i bytmi
Nápad Oceanixu dnes môže znieť bizarne, no morské pobrežie v mestách nemá už dnes dostatok pôdy. Stávajú sa tiež veľmi zraniteľnými, keďže hladina morí by do roka 2030 mala narásť o 18 centimetrov .

Až deväťdesiat percent najväčších svetových aglomerácií môže zasiahnuť blížiaca sa klimatická zmena, povedal Victor Kisob, zástupca riaditeľa programu OSN pre ľudské sídla. Singapur a ďalšie pobrežné veľkomestá sa už dnes snažia svoje pobrežie rozšíriť a v jeho blízkosti sypú do oceánu piesok. Ten sa rýchlo stáva vzácnym zdrojom.
Amina Mohammedová, zástupkyňa generálneho tajomníka OSN, povedala, že návrh Oceanixu je omnoho netradičnejší ako prístupy, ktoré by prijala OSN pred štyrmi rokmi.
„Snažíme sa prispôsobiť a myslieť dopredu," povedala Mohammedová.
Zhruba dvojhektárová plávajúca platforma vyrobená z dreva a bambusu by bola „základnou jednotkou mestského systému," hovorí Bjarke Ingels z architektonickej firmy Bjarke Ingels Group, ktorá spolupracuje s Oceanix.
Každá platforma by poskytovala bývanie pre zhruba 300 ľudí v nízkopodlažných príbytkoch spolu s ďalšou infraštruktúrou vrátane fariem. Na strechách budov by boli solárne panely ako zdroj energie. Šesť platforiem prepojených do šesťuholníka ako včelieho plástu by vytváralo základnú jednotku sídla.