SME
Utorok, 7. február, 2023 | Meniny má Vanda

Ukázali návrh plávajúcich miest. Budú mať farmy, trhy a vyrobia si elektrinu

Firma Oceanix ukázala mesto na mori.

Vyobrazenie plávajúceho mesta Oceanix.Vyobrazenie plávajúceho mesta Oceanix. (Zdroj: OCEANIX/BIG-Bjarke Ingels Group)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezisková organizácia Oceanix buduje prototyp plávajúceho ostrova ako experimentálne riešenie preplnených pobrežných miest, ktoré ohrozuje klimatická zmena. Oznámila to spoločnosť programu OSN pre ľudské sídla.

Prečítajte si tiež: Zvýšili odhad nárastu hladiny morí Čítajte 

Takéto plávajúce ostrovy by boli prepojené do sebestačných miest, ktoré budú rásť so zvyšujúcou sa hladinou oceánov a budú postavené tak, aby odolali aj hurikánom.

Skupina architektov, inžinierov a vývojárov, ktorí sa v apríli stretli na riaditeľstve OSN, takto reaguje na hroziace klimatické zmeny. Patrí medzi nich aj Marc Collins Chen, podnikateľ a bývalý politik z Francúzskej Polynézie.

SkryťVypnúť reklamu

Collins Chen patrí aj medzi zakladateľov spoločnosti Oceanix a podľa plánov firmy verzia ostrova v malej mierke ako prototyp vznikne už o pár mesiacov.

OSN sa oficiálne do plánu vytvárania plávajúcich miest nezapojila a neprispieva ani finančne na stavbu prototypu, podobné riešenia však víta.

Plávajúce mestá s trhmi i bytmi

Nápad Oceanixu dnes môže znieť bizarne, no morské pobrežie v mestách nemá už dnes dostatok pôdy. Stávajú sa tiež veľmi zraniteľnými, keďže hladina morí by do roka 2030 mala narásť o 18 centimetrov .

Prečítajte si tiež: Ako bude vyzerať svet v roku 2070? Závisí to od Antarktídy Čítajte 

Až deväťdesiat percent najväčších svetových aglomerácií môže zasiahnuť blížiaca sa klimatická zmena, povedal Victor Kisob, zástupca riaditeľa programu OSN pre ľudské sídla. Singapur a ďalšie pobrežné veľkomestá sa už dnes snažia svoje pobrežie rozšíriť a v jeho blízkosti sypú do oceánu piesok. Ten sa rýchlo stáva vzácnym zdrojom.

SkryťVypnúť reklamu

Amina Mohammedová, zástupkyňa generálneho tajomníka OSN, povedala, že návrh Oceanixu je omnoho netradičnejší ako prístupy, ktoré by prijala OSN pred štyrmi rokmi.

„Snažíme sa prispôsobiť a myslieť dopredu," povedala Mohammedová.

Zhruba dvojhektárová plávajúca platforma vyrobená z dreva a bambusu by bola „základnou jednotkou mestského systému," hovorí Bjarke Ingels z architektonickej firmy Bjarke Ingels Group, ktorá spolupracuje s Oceanix.

Každá platforma by poskytovala bývanie pre zhruba 300 ľudí v nízkopodlažných príbytkoch spolu s ďalšou infraštruktúrou vrátane fariem. Na strechách budov by boli solárne panely ako zdroj energie. Šesť platforiem prepojených do šesťuholníka ako včelieho plástu by vytváralo základnú jednotku sídla.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu