SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Poľský hrdina bojov za nezávislosť USA bol zrejme žena či intersexuál

Jeho DNA skúmali druhýkrát.

Casimir Pulaski (muž vpravo v čiernobielej uniforme) so svojimi podporovateľmi v bare.Casimir Pulaski (muž vpravo v čiernobielej uniforme) so svojimi podporovateľmi v bare. (Zdroj: Korneli Szlegel)

WASHINGTON. Hrdina boja za nezávislosť Spojených štátov amerických Casimir Pulaski mohol byť v skutočnosti ženou či intersexuálom, teda jedincom, ktorý anatomicky vykazuje znaky oboch pohlaví.

Prečítajte si tiež: Objavili zabudnutý príbeh o Merlinovi. Vrahyni odolá Čítajte 

Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov, ktorí skúmali pozostatky varšavského rodáka.

Pulaski zahynul na následky zranení z bitky v roku 1779.

Závery výskumu majú predstaviť v pondelok 8. apríla v dokumente America's Hidden Stories: The General Was Female (prekl. Americké skryté príbehy: Generál bol žena?) na kanáli Smithsonian.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ženská kostra

Casimir Pulaski, ktorý sa narodil v roku 1745 do poľskej šľachtickej rodiny ako Kazimierz Michal Wladyslaw Wiktor Pulaski, bojoval v Poľsko-litovskej únii proti rastúcemu vplyvu Ruska.

Po vojenskej porážke protiruských síl odišiel do exilu vo Francúzsku, kde sa zoznámil z Benjaminom Franklinom, ktorý ho získal pre boj amerických kolónií za nezávislosť voči Británii.

Pulaski je dnes považovaný za hrdinu v Poľsku aj v Spojených štátoch, kde v roku 1777 údajne zachránil život neskoršiemu prvému prezidentovi Georgeovi Washingtonovi, keď našiel únikovú cestu z britského obkľúčenia.

Zomrel vo veku 34 rokov v roku 1779 po tom, čo bol zranený pri obliehaní mesta Savannah.

Ostatky generála Pulaského boli viac ako dvesto rokov uložené v kovovej schránke pod pomníkom v Savannah v štáte Georgia.

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvomi desiatkami rokov vedci kosti preskúmali. Na prekvapenie antropológov však mali kosti jednoznačne ženské rysy.

"Tá kostra je taká ženská, ako len môže byť," opísal výsledok svojho skúmania forenzný antropológ z Arizonskej štátnej univerzity Charles Merbs.

Nemyslel si, že je žena

Zaskočení vedci sa následne pokúšali preukázať, že kosti patria skutočne hrdinovi vojny za nezávislosť, a vylúčiť tak, že ich niekto vymenil za ženské kosti.

Tá kostra je taká ženská, ako len môže byť.

forenzný antropológ zCharles Merbs

Opotrebenie kostí podľa výskumu zodpovedalo jazde na koni a zraneniam, ktoré bolo možné utrpieť v bitkách.

Tím vedcov na čele s Charlesom Merbsom a Karen Burnsovou odobral takisto vzorky DNA z ostatkov Pulaského pranetere, vtedajšie metódy im však neumožnili určiť, či sú príbuzní.

Svoju domnienku, že poľský šľachtic bol v skutočnosti ženou alebo intersexuálom, tak museli vedci označiť za obyčajnú hypotézu.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno sa však k výskumu Merbsa a Burnsovej vrátil iný tím vedcov, ktorý na základe lepšieho testu DNA zistil, že porovnanie vzoriek z kostí zo schránky nájdenej pod pomníkom v Savannah a z ostatkov Pulaského pranetere dokazuje, že išlo o príbuzných.

Prečítajte si tiež: Otepľovanie odhaľuje krajinu na ostrove, ktorý 40-tisíc rokov pokrýval ľad Čítajte 

Hrdina bojov za nezávislosť, po ktorom je v USA pomenovaných aj niekoľko miest, bol tak podľa vedcov geneticky žena alebo intersexuál, teda jedinec, ktorý sa narodil s odlišnými vnútornými či vonkajšími pohlavnými znakmi, než sú typické pre muža alebo ženu.

Organizácia Spojených národov odhaduje, že až 1,7 percenta populácie sa rodí ako intersexuáli.

Podľa antropológa Merbsa však nie je pravdepodobné, že si generál Pulaski, ktorý bol vychovaný ako muž, niekedy myslel, že je žena. Mohol si myslieť nanajvýš to, že s jeho telom nie je niečo celkom v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

"Vtedy o tom jednoducho ešte nevedeli," povedal s odkazom na intersexualitu, o ktorej sa v lekárskych záznamoch začína prvýkrát písať až v 19. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší 3. dec

Každomesačné rozhovorové vydanie podcastu Zoom.


a 1 ďalší 3. dec

Výsledky prieskumu poslucháčov podcastov 2022.


a 1 ďalší 2. dec
Mars mal pred miliardami rokov vodné oceány.

Kráter má priemer 110 kilometrov.


2. dec
SkryťZatvoriť reklamu