SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Poľský hrdina bojov za nezávislosť USA bol zrejme žena či intersexuál

Jeho DNA skúmali druhýkrát.

Casimir Pulaski (muž vpravo v čiernobielej uniforme) so svojimi podporovateľmi v bare.Casimir Pulaski (muž vpravo v čiernobielej uniforme) so svojimi podporovateľmi v bare. (Zdroj: Korneli Szlegel)

WASHINGTON. Hrdina boja za nezávislosť Spojených štátov amerických Casimir Pulaski mohol byť v skutočnosti ženou či intersexuálom, teda jedincom, ktorý anatomicky vykazuje znaky oboch pohlaví.

Prečítajte si tiež: Objavili zabudnutý príbeh o Merlinovi. Vrahyni odolá Čítajte 

Vyplýva to z novej štúdie amerických vedcov, ktorí skúmali pozostatky varšavského rodáka.

Pulaski zahynul na následky zranení z bitky v roku 1779.

Závery výskumu majú predstaviť v pondelok 8. apríla v dokumente America's Hidden Stories: The General Was Female (prekl. Americké skryté príbehy: Generál bol žena?) na kanáli Smithsonian.

Skryť Vypnúť reklamu

Ženská kostra

Casimir Pulaski, ktorý sa narodil v roku 1745 do poľskej šľachtickej rodiny ako Kazimierz Michal Wladyslaw Wiktor Pulaski, bojoval v Poľsko-litovskej únii proti rastúcemu vplyvu Ruska.

Po vojenskej porážke protiruských síl odišiel do exilu vo Francúzsku, kde sa zoznámil z Benjaminom Franklinom, ktorý ho získal pre boj amerických kolónií za nezávislosť voči Británii.

Pulaski je dnes považovaný za hrdinu v Poľsku aj v Spojených štátoch, kde v roku 1777 údajne zachránil život neskoršiemu prvému prezidentovi Georgeovi Washingtonovi, keď našiel únikovú cestu z britského obkľúčenia.

Zomrel vo veku 34 rokov v roku 1779 po tom, čo bol zranený pri obliehaní mesta Savannah.

Ostatky generála Pulaského boli viac ako dvesto rokov uložené v kovovej schránke pod pomníkom v Savannah v štáte Georgia.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred dvomi desiatkami rokov vedci kosti preskúmali. Na prekvapenie antropológov však mali kosti jednoznačne ženské rysy.

"Tá kostra je taká ženská, ako len môže byť," opísal výsledok svojho skúmania forenzný antropológ z Arizonskej štátnej univerzity Charles Merbs.

Nemyslel si, že je žena

Zaskočení vedci sa následne pokúšali preukázať, že kosti patria skutočne hrdinovi vojny za nezávislosť, a vylúčiť tak, že ich niekto vymenil za ženské kosti.

Tá kostra je taká ženská, ako len môže byť.

forenzný antropológ zCharles Merbs

Opotrebenie kostí podľa výskumu zodpovedalo jazde na koni a zraneniam, ktoré bolo možné utrpieť v bitkách.

Tím vedcov na čele s Charlesom Merbsom a Karen Burnsovou odobral takisto vzorky DNA z ostatkov Pulaského pranetere, vtedajšie metódy im však neumožnili určiť, či sú príbuzní.

Svoju domnienku, že poľský šľachtic bol v skutočnosti ženou alebo intersexuálom, tak museli vedci označiť za obyčajnú hypotézu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedávno sa však k výskumu Merbsa a Burnsovej vrátil iný tím vedcov, ktorý na základe lepšieho testu DNA zistil, že porovnanie vzoriek z kostí zo schránky nájdenej pod pomníkom v Savannah a z ostatkov Pulaského pranetere dokazuje, že išlo o príbuzných.

Prečítajte si tiež: Otepľovanie odhaľuje krajinu na ostrove, ktorý 40-tisíc rokov pokrýval ľad Čítajte 

Hrdina bojov za nezávislosť, po ktorom je v USA pomenovaných aj niekoľko miest, bol tak podľa vedcov geneticky žena alebo intersexuál, teda jedinec, ktorý sa narodil s odlišnými vnútornými či vonkajšími pohlavnými znakmi, než sú typické pre muža alebo ženu.

Organizácia Spojených národov odhaduje, že až 1,7 percenta populácie sa rodí ako intersexuáli.

Podľa antropológa Merbsa však nie je pravdepodobné, že si generál Pulaski, ktorý bol vychovaný ako muž, niekedy myslel, že je žena. Mohol si myslieť nanajvýš to, že s jeho telom nie je niečo celkom v poriadku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vtedy o tom jednoducho ešte nevedeli," povedal s odkazom na intersexualitu, o ktorej sa v lekárskych záznamoch začína prvýkrát písať až v 19. storočí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rodiaci sa štát mal veľa verzí na mapách, táto je z roku 1919.

Na vytvorenie štátu neexistuje žiadny manuál, hovorí historik Roman Holec.


23. júl
Ilustračná fotografia.

Uznesenie Ústavného súdu vyšlo v zbierke zákonov a vstúpilo tak do platnosti.


a 1 ďalší 5 h
Zuzana Rehák Štefečeková a Erik Varga na OH v Tokiu 2020.

Varga nezískal medailu ani na štvrtej olympiáde.


Sportnet a 1 ďalší 6 h
Prevádzkovatelia zatvárajú svoje bary na Mykonose. Vláda totiž zakázala nočnú prevádzku reštaurácií a barov v niektorých najvyhľadávanejších dovolenkových destináciách.

Mykonos si užil týždeň voľnosti, môže sa to zmeniť.


20 h

Neprehliadnite tiež

Dvojica ruských kozmonautov Oleg Novickij a Piotr Dubrov, ktorí uskutočnili v stredu 2. júna 2021 výstup do voľného vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Výstup súvisel s prípravou na príchod nového ruského modulu.

Prevádzku ruského segmentu na ISS chce Rusko ukončiť v roku 2028.


TASR 2 h
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 20 h