BRATISLAVA. Štúdia japonských vedcov potvrdila, o čom bolo množstvo majiteľov mačiek už dávno presvedčených.
Ich domáce zviera skutočne rozpoznáva, keď ho zavolajú jeho menom. Akurát sa občas rozhodnú volanie jednoducho ignorovať.
Štúdiu publikovali v magazíne Scientific Reports.
Reagovali aj na cudzieho človeka
Psy sú v rozpoznávaní svojich mien výborné, o podobnej schopnosti mačiek až doteraz nejestvovali vedecké dôkazy. Staršie štúdie ukázali iba to, že mačky rozumejú gestám, výrazom tváre a že rozoznajú hlas svojich majiteľov od hlasov iných ľudí.

Nový výskum zahŕňal sériu experimentov v japonských domácnostiach a mačacích kaviarňach - tematicky zameraných podnikoch, kde žije niekoľko mačiek v spoločnom priestore.
Mačkám hovorili sled rôznych slov vrátane ich mena. Slová boli podstatné mená približne rovnako dlhé a vyslovené rovnakým spôsobom s krátkou odmlkou. Takto skúmali celkovo 78 mačiek.
Na mačky hovoril buď priamo ich majiteľ, alebo počuli nahrávku ľudského hlasu. Či svojmu menu rozumeli, sledovali vedci na pohybe ich uší, hlavy, chvosta a nôh.
Vo väčšine prípadov zvieratá dokázali rozoznať svoje meno, aj keď ho vyslovil pre ne neznámy človek. Všetkým mačkám zároveň šlo rovnako dobre rozoznávanie mena od ostatných vyslovených slov.
Meno sa spája s odmenou
Iná situácia nastala u mačiek, ktoré žili v mačacích kaviarňach s ostatnými zvieratami. Svoje meno síce od iných obyčajných slov odlíšili, no problém im robilo rozpoznať svoje meno od mien ostatných mačiek.

Viaceré mačky žijúce v bežnej domácnosti podobný problém nemali.
Podľa vysvetlenia vedcov to znamená, že v prostredí mačacích kaviarní sa vyskytuje faktor, ktorý bráni mačkám navyknúť si na svoje meno.
Môže ísť o veľký počet zvierat alebo jednoducho málo príležitostí naučiť sa svoje meno.
"Mačky vedia rozlíšiť slová, ktoré ľudia hovoria, obzvlášť svoje mená, pretože ide o charakteristický stimul spojený s možnou odmenou v podobe pochúťky, pohladenia či hry," píšu vedci v štúdii.