WASHINGTON. Pri testovaní zostrelu satelitu, ktorý robila India, sa vytvorilo aspoň 400 trosiek a niektoré z nich ohrozujú posádku Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Jim Bridenstine, šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) takéto testy označil za neprijateľné, pretože ohrozujú bezpečnosť pilotovaných kozmických letov.
"Je strašná, strašná vec urobiť niečo, čo vyšle trosky do apogea (najvzdialenejší bod telesa obiehajúceho planétu), ktoré je nad Medzinárodnou vesmírnou stanicou," uviedol Bridenstine na zhromaždení vo Washingtone, ktoré naživo prenášala televízia NASA.
Hrozba zrážky s ISS
India pred týždňom oznámila, že na obežnej dráhe vo výške tristo kilometrov zničila družicu protisatelitnou strelou a že trosky vďaka nízkej orbite do niekoľkých týždňov zaniknú v atmosfére.
“Takáto činnosť nie je zlučiteľná s budúcimi pilotovanými letmi.
„
ISS sa síce pohybuje na obežnej dráhe okolo štyristo kilometrov nad povrchom, ale podľa Bridenstina pri indickom teste vzniklo 24 kusov trosiek, ktoré sa počas obehu dostávajú nad stanicu.
"Takáto činnosť nie je zlučiteľná s budúcimi pilotovanými letmi," povedal Bridenstine. "Je to neprijateľné a NASA musí hovoriť veľmi jasne o tom, aké dôsledky to pre nás má," dodal.
NASA identifikovala 400 kusov trosiek. Bridenstine však zároveň vysvetlil, že môžu sledovať iba dráhu trosiek, ktoré sú väčšie ako desať centimetrov.
Kontrolovať tak môžu zhruba 60 zvyškov indického satelitu. Hrozba zrážky ISS s malými troskami vzrástla po indickom teste v najbližších dňoch o 44 percent, poznamenal web Space.com.
Zánik trvá desiatky rokov
Americká armáda, ktorá riziko vesmírnych kolízií na orbite vyhodnocuje, sleduje 23-tisíc objektov väčších ako desať centimetrov vrátane desaťtisíc kusov trosiek.

Zhruba 3000 kusov trosiek vzniklo počas čínskeho zostrelu družice v roku 2007. Čína vtedy zlikvidovala satelit 865 kilometrov nad Zemou, čo odborníci a niektoré krajiny označili za hazard.
Zánik všetkých zvyškov po čínskej skúške bude trvať desiatky rokov a trosky preto ohrozujú prevádzku iných družíc aj bezpečnosť kozmických letov.
V roku 1978 prišiel americký astrofyzik Donald Kessler s teóriou, že pre rastúci odpad na obežnej dráhe okolo Zeme nebude môcť ľudstvo po niekoľko generácií lietať do kozmu a ani prevádzkovať satelity na nízkych dráhach. Varoval pred kaskádovým efektom, kde každá zrážka povedie k ďalším kolíziám.
Kto doteraz zostrelil družice?
Okrem Indie a Číny úspešné skúšky protisatelitných zbraní urobili Spojené štáty s Ruskom. USA naposledy zničili satelit na obežnej dráhe vo februári 2008, bola to nefunkčná vojenská spravodajská družica.
Washington akciu oficiálne zdôvodnil ochranou ľudských životov. Satelit mal nádrž s približne pol tonou toxického hydrazínu, ktorá by mohla prežiť aj vstup do atmosféry a následne dopadnúť do obývanej oblasti.
Skutočným dôvodom však podľa špekulácií mohli byť obavy USA, že špionážnu technológiu získajú cudzie vlády, prípadne že išlo o reakciu na čínsky test zostrelenia družice. Americký satelit bol zničený na nízkej orbite, takže sa predpokladalo, že jeho trosky zhoreli v atmosfére do niekoľkých týždňov.