V pondelok podvečer vyšlo vo vedeckom časopise Nature Geoscience prvé nezávislé potvrdenie pozorovania metánu na Marse. Nie je vylúčené, že na červenej planéte môžu plyn vytvárať aj živé procesy.

O význame pozorovania a jeho možných dôsledkoch sme sa rozprávali s astronómom a astrofyzikom Jurajom Tóthom z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.
Prítomnosť metánu na Marse je veľmi diskutovaná téma. Niektoré pozorovania vravia, že tam je, iné že nie. Čím je nové pozorovanie výnimočné?
„Tento článok od európskych autorov z európskej sondy Mars Express nezávisle potvrdil výskyt metánu, ktorý bol prvýkrát hlásený vozidlom Curiosity z povrchu Marsu v roku 2013. Sonda výskyt potvrdila len deň po tom, ako ho našiel Curiosty. Definitívne tak vieme, že prítomnosť metánu na Marse sa nedá spochybniť.“
Vieme, že na Zemi metán vzniká aj pri biologických procesoch zo živých organizmov. Dá sa teda povedať, že na Marse je život?
„Otázka života na Marse je veľmi atraktívna a je stále v hre. Omnoho pravdepodobnejší je však nebiologický zdroj metánu.