SME

Slovenská Wikipedia dnes nefunguje. Prečo ju vypli?

Vydavatelia novú smernicu podporujú.

Malý glóbus, ktorý Wikipedia používa ako svoje logo.Malý glóbus, ktorý Wikipedia používa ako svoje logo. (Zdroj: Wikimedia Foundation/Lane Hartwell)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Ak si dnes budete chcieť niečo prečítať na Wikipedii po Slovensky, nepodarí sa vám to.

Slovenská odnož internetovej encyklopédie sa totiž rozhodla 21. marca na 24 hodín prerušiť svoju prevádzku. K iniciatívne sa pridala aj česká a nemecká Wikipedia.

Prečítajte si tiež: Facebook opúšťajú vysokí manažéri, nepohodli sa s Zuckerbergom Čítajte 

Vypnutím svojich služieb chcú protestovať proti návrhu smernice Európskeho parlamentu o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu, o ktorej sa má hlasovať na konci marca.

Odporcovia smernice tvrdia, že môže obmedziť kreatívne vyjadrovanie a slobodu na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavatelia tlače smernicu naopak vítajú. Ide podľa nich o kompromis, ktorý vydavateľom a novinárom garantuje férový podiel na príjmoch z šírenia ich obsahu na internete.

Články 11 a 13

Spornou časťou smernice sú najmä články 11 a 13.

Prvý hovorí, že online platformy, ktoré zverejňujú časti cudzích obsahov, musia mať uzatvorené licenčné zmluvy s ich autormi či vydavateľmi.

Článok 13 zas požaduje, že platformy zabezpečia, aby sa na ich stránkach neobjavili nelicencované originálne diela, ktoré nahrali používatelia.

Oba články by sa dotkli webových stránok, ktoré publikujú veľké množstvo obsahu, ktorý vytvárajú ich používatelia - napríklad Facebook, Google, YouTube či Twitter.

Na ich stránkach sa často neoprávnene vyskytnú texty, hudba, videá či obrázky, na ktoré má autorské práva niekto ďalší.

SkryťVypnúť reklamu

"Platformy ako Google a Facebook využívajú tento obsah na komerčné účely a nie je spravodlivé, ak neplatia vydavateľom a novinárom nič za ich prácu a nasadenie," napísala v dávnejšom vyhlásení Asociácia vydavateľov tlače spolu so Slovenským syndikátom novinárov.

Diskusia o návrhu

Podľa navrhovanej smernice by teda platformy museli zabezpečiť, aby sa na ich stránky nelicencovaný obsah nedostal, buď kontrolou obsahu pre uverejnením alebo uzatvorením zmlúv s vydavateľmi a novinármi.

Zmeny sa však nepáčia niektorým technologickým spoločnostiam a tiež Wikipedii.

"Môžu v konečnom dôsledku uškodiť nášmu cieľu – tvorbe a neustálemu vylepšovaniu najväčšej slovenskej encyklopédie," tvrdí Wikipedia vo vyhlásení.

K nepodporeniu článku 13 sa zatiaľ prihlásili iba dvaja z trinástich zástupcov Slovenska v Európskom parlamente - Monika Beňová a Richard Sulík.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusia o návrhu smernice prebehne v pléne v utorok 26. marca. Voľba by mohla byť v rovnaký alebo nasledujúci deň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu