SME

Skúšali ste to vypnúť a zapnúť? 4 tipy, ako si zlepšiť WiFi signál

Pomalý internet a slabá WiFi majú často jednoduché riešenie.

(Zdroj: Misha Feshchak, Unsplash.com)

Pozeráte napínavú poslednú časť vášho obľúbeného seriálu a sekne vám obraz. Pri dôležitom pracovnom videohovore ledva počujete každé tretie slovo. Beznádej, keď vám v práci nedočiahne „wifina“ na toaletu a zistíte, že ste si už minuli dáta.

Dokonca aj takú bežnú činnosť ako prezeranie si Instastories v posteli vám môže veľmi ľahko prekaziť slabý WiFi signál. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých riešení, ako si doma zlepšiť WiFi pokrytie a zrýchliť pripojenie na internet. Nemusíte sa báť, tieto štyri triky zvládnu aj tí technologicky menej zdatní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Skúste to vypnúť a zapnúť

Skúšali ste to vypnúť a zapnúť? Pravdepodobne áno, veď väčšina z nás sa k tomuto kroku uchýli s nádejou, že problém jednoducho zmizne. A robíme dobre.

Dnes už legendárna „ítečkárska“ poučka má naozaj niečo do seba. Reštartovanie routera vyčistí jeho pamäť, odstráni dočasné chyby a umožní nainštalovať aktualizácie. Vaše zariadenie sa tak môže znova pripojiť na web s čistým kontom.

V prípade, že si nie ste istý, kde nájdete tlačidlo reštart, môžete router pokojne vypojiť z elektriny, počkať 30 sekúnd a znova ho zapojiť. Ak to nepomohlo, skúste vypnúť a zapnúť aj zariadenie, z ktorého sa snažíte pripojiť.

2. Odpojte nepotrebné zariadenia

Kedysi sme na WiFi pripíjali iba počítače, postupne pribudli mobily a tablety. Dnes sa môžete o signál deliť aj s vašou chladničkou. Pokojne sa môže stať, že na jednej WiFi sieti sa súčasne hrajú hry s niekým v Mongolsku a streamujú videa v najlepšom rozlíšení.

SkryťVypnúť reklamu

Krátkodobé riešenie pomalého internetu môže byť v takomto prípade veľmi jednoduché – odpojte z WiFi všetky zariadenia, ktoré práve nepoužívate.

3. Nájdite routeru nové miesto

Ak vám nepomohol ani jeden z predošlých krokov, je dosť možné, že máte WiFi router na nevhodnom mieste. Router síce nepatrí k najkrajším bytovým dekoráciám, ale určite ho neschovávajte niekam do skrine.

Pomalý internet zaujíma aj šikovných vedcov a nájsť ideálne miesto pre router sa snažil aj fyzik Jason Cole. Doktorand londýnskej Imperial College chcel zistiť, ako sa WiFi signál šíri po jeho byte. Využil pri tom Helmholtzove rovnice, ktorých riešenie ukazuje, ako sa elektromagnetické vlny šíria v čase a priestore.

Cole najskôr zistil, že najlepší signál získate, keď budete mať router presne v strede domácnosti. Lenže takéto riešenie nemusí byť vždy praktické a Cole preto do svojho modelu zarátal aj vplyv stien na pohlcovanie a odrážanie signálu.

SkryťVypnúť reklamu

Experiment potvrdil, že čím ďalej sa nachádzate od zdroja, tým slabší signál budete chytať. Coleov model ale ukázal, že pri správnom umiestnení routera môže WiFi signál dočiahnuť do všetkých kútov domácnosti.

Načítavam video...

Čierny kruh vo videu znázorňuje router. Čím je farba svetlejšia, tým je signál silnejší. Čierne časti sú takzvané tmavé zóny, kde je WiFi signál slabý.

Ak máte slabý WiFi signál iba na jednom konkrétnom mieste, vyskúšajte len trocha zmeniť polohu routeru, zmení sa tak aj rozloženie tmavých zón. V ostatných prípadoch nájdite vášmu routeru nové miesto. Pomôcť vám môže aj Coleova appka pre Androidy, ktorú si môžete stiahnuť kliknutím na tento odkaz.

Vo všeobecnosti platí niekoľko zásad pri umiestňovaní WiFi routera. Rádiové vlny sa najlepšie šíria do strán a dole, takže najlepšie urobíte ak router položíte na vysokú poličku alebo pripevníte o stenu. Zároveň platí, že čím menej prekážok musí signál prekonať, tým bude silnejší. Preto dajte router do otvoreného priestoru, kde okolo neho môže prúdiť vzduch a zabránite tým prehrievaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Router tiež nedávajte blízko kovových objektov (vrátane zrkadiel), ktoré signál odrážajú a spotrebičov (mikrovlnka), ktoré vyžarujú elektromagnetické vlny. Ak má váš router externé antény, nasmerujte ich kolmo hore a zlepšíte tak signálové pokrytie.

4. Nepoužívajte zastarané technológie

Aj v prípade WiFi routerov treba držať krok s dobou a vývojom nových technológií. Príčinou vášho pomalého internetu môže byť aj zastaraný router a jeho firmware.

Najlepšiu rýchlosť pri sťahovaní či uploadovaní momentálne ponúkajú zariadenia so štandardom 802.11ac, ktoré dokážu prenášať jeden gigabajt za sekundu. Predošlý štandard 802.11n bol o dve tretiny pomalší a štandard 802.11g z roku 2003 prenášal maximálne 54 megabajtov za sekundu.

Modernizáciou vášho routeru nezískate iba rýchlejšie a spoľahlivejšie pripojenie, ale aj ochranu pred počítačovými vírusmi. Výrobcovia starších zariadení už pre ne nevydávajú aktualizácie a neaktuálny softvér otvára škodlivým kódom dvere do vašej siete, odkiaľ sa môžu ľahko dostať aj do ďalších zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že máte najnovší router, ale starší počítač, viete si kúpiť USB adaptér, ktorý dokáže prijímať signál z bezdrôtových 802.11ac zariadení. Ak vám vynovenie routeru až tak neponáhľa, odporúčame ešte chvíľu počkať, v roku 2019 má prísť na trh nový štandard 802.11ax nazývaný aj WiFi 6.

Tento článok vám prináša Telekom.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Dominik Holič pre Telekom

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu