Archeológovia pri prácach v Peru odhalili niečo, čo nazývajú najväčším detským obetným miestom na svete. V polovici 15. storočia tu zabili okolo 140 detí a viac ako dvesto zvierat – pravdepodobne lám.
Vedci predpokladajú, že civilizácia známa ako Chimú deti obetovala ako odpoveď na katastrofické počasie.

Pohrebiská zakryla nezvyčajne hrubá vrstva bahna, čo by naznačovalo extrémny prípad klimatického fenoménu El Niño (ide o pravidelný jav, pri ktorom výrazne kolísajú teploty vrchných vôd rovníkového Pacifiku, čo následne vplýva aj na atmosféru, pozn. red.).
Telá detí boli pochované na okraji útesu, ktorý pred šiestimi storočiami poskytoval výhľad na Tichý oceán. Dnes je z neho výhľad nielen na oceán, ale aj na domovú výstavbu.
Archeológ Gabriel Prieto z Trujillskej národnej univerzity pracoval obďaleč, keď ho majiteľ pizzérie upozornil na "zvláštnu hromadu ľudských pozostatkov", ktoré v dune odhalili pracovníci zo stavby.
Prietu ohromilo množstvo ľudských lebiek nájdených v piesku. Potvrdil, že boli "vynikajúco zachované."
Neznáma kapitola
Nálezisko bolo menej ako kilometer – asi 15 minút chôdze – vzdialené od starovekej chimújskej metropoly Chan Chan, najväčšieho mesta v predkolumbovskej Južnej Amerike.
Výskumníkov prekvapilo, že Chimú obetovali deti tu a v takom množstve. Archeológovia už vedeli, že Inkovia, ktorí civilizáciu porazili na konci 15. storočia, zabíjali deti v rituálnych obradoch na vrcholoch hôr.
No než prišiel tento výskum, žiadne podobné výskumy o Chimú neexistovali.