ISS, BRATISLAVA. Kapsula Crew Dragon úspešne zvládla najťažšiu fázu svojej misie a dosadla podľa plánu v Atlantickom oceáne pri pobreží Floridy.
Vesmírna loď spoločnosti SpaceX sa v piatok ráno odpojila od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a po šiestich hodinách letu sa vrátila na Zem. Na miesto dosadnutia už prišli lode, ktoré kapsulu vyzdvihli.
Ide o prvé pristátie vesmírnej lode navrhnutej pre ľudí na mori po takmer 50 rokoch.
Firma SpaceX tak zvládla prvý testovací let súkromnej vesmírnej lode určenej pre ľudí. Na palube kapsuly ešte nebola posádka.
Najťažšia časť cesty
Misia je súčasťou súčasťou dlhodobej snahy amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) obnoviť lety ľudí do vesmíru americkými dopravnými prostriedkami.
Šéf SpaceX Elon Musk označil poslednú fázu letu a vstup do atmosféry za najťažšie.

„Hypersonický návrat mi pravdepodobne robí najväčšiu starosť,“ povedal Musk niekoľko hodín po odpojení. Myslel tým žeravý zostup zemskou atmosférou pri rýchlosti tisícok kilometrov za hodinu.
Keďže kapsula je určená pre ľudskú posádku, jej tvar museli upraviť.
Na rozdiel od nákladnej verzie lode nie je tvar kapsuly Crew Dragon plne symetrický. Trup lode obsahuje pre prípad zlyhania špeciálne záchranné motory.
Konštruktéri mali zo začiatku obavy, či sa správne vysunú padáky lode. Všetko však šlo podľa plánu. Od odpojenia od stanice, vstup do atmosféry pod správnym uhlom cez vysunutie padákov až po dosadnutie takmer načas na plánovanom mieste.
Figurína na palube
Crew Dragon sa vrátila po piatich dňoch strávených pri Medzinárodnej vesmírnej stanici. Do vesmíru loď vyniesla v sobotu 2. marca raketa Falcon 9 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.
V nedeľu sa po zhruba 27 hodinovom lete v automatickom režime pripojila k stanici. Priniesla takmer dvesto kilogramov nákladu.

Počas celej misie sa na palube nachádzala figurína v špeciálnom obleku vybavenom množstvom senzorov, ktoré zisťovali, aká by cesta v kapsule bola pre skutočnú posádku.
Crew Dragon v najbližšom období čakajú úpravy a testy zrušenia letu po štarte. Prvý testovací let s posádkou k stanici by sa mal uskutočniť v júli, na palube budú dvaja astronauti.
Kapsula spoločnosti SpaceX nie je jedinou, s ktorou by americkí astronauti mohli lietať do vesmíru. Spoločnosť Boeing už v apríli plánuje svoj prvý testovací let lode CTS-100 Starliner bez posádky, s astronautmi by mohla vzlietnuť v auguste.