BRATISLAVA. V roku 2016 sme na svete vytvorili viac ako tristo miliónov ton plastového odpadu. Deväť miliónov ton odpadkov skončilo v oceánoch.

Je to akoby ste do oceánov vyhodili každú minútu 1,4 milióna pollitrových fliaš.
A rok má 525 600 minút.
Ak sa nič nezmení, do polovice storočia by mohlo byť vo svetových moriach dohromady viac plastového odpadu než samotných rýb.
To je len jedno z mnohých varovaní, ktoré vyplývajú z novej správy Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ktorú organizácia zverejnila na webe v utorok.
Správa síce upozorňuje, že problém s plastovým odpadom neustále rastie, no stále sa dá zvrátiť. Musí však dôjsť k zásadnej zmene. Každý od jednotlivcov cez spoločnosti až po štáty musí niesť svoj diel zodpovednosti.
Od základu chybný systém
Len od roku 2000 doteraz vyrobili ľudia toľko plastov, ako v druhej polovici 20. storočia. Prvý syntetický plast pritom ľudia vyrobili na začiatku dvadsiateho storočia.
Podľa posledných údajov vyrobili ľudia za rok 2016 takmer štyristo miliónov ton plastu.

Až štyridsať percent z nich bolo iba na jedno použitie, prípadne ich životný cyklus od výroby cez použitie až po vyhodenie nebol dlhší ako rok. Ide najmä o tašky, obaly na potraviny a nápoje, teda predmety každodennej spotreby.
V prepočte tak na jedného obyvateľa planéty pripadá 53 kilogramov vyrobených plastov.
Najviac plastov vyrobí obalový priemysel, po ktorom nasleduje automobilový a stavebný.
Plasty používajú, pretože ich výroba je veľmi lacná. Výrobca pritom nenesie žiadnu zodpovednosť za to, čo sa s nimi stane po použití.