BRATISLAVA. Spoločnosť SpaceX úspešne zvládla svoj vôbec prvý štart rakety s kapsulou pre ľudí. Raketa Falcon 9 odštartovala v sobotu ráno nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska presne podľa plánu.
Testovací let bol zatiaľ bez posádky, aj keď na palube Crew Dragon bola figurína v špeciálnom obleku.
Kapsula mieri k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), s ktorou sa spojí v nedeľu.
Všetko šlo, ako malo
Raketa Falcon 9 s kapsulou Crew Dragon umiestnenou na jej vrchu zvládli podľa plánu každú jednu časť štartu a letu na obežnú dráhu.
Približne minútu po štarte dosiahli úroveň najväčšej mechanickej záťaže. Dve a pol minúty po štarte sa prvý stupeň rakety oddelil od druhého.

Osem minút po štarte sa spustili návratové motory na prvom stupni a o dve minúty na to aj úspešne dosadol na pristávaciu plošinu v Atlantickom oceáne.
Jedenásť minút po štarte sa kapsula Crew Dragon oddelila od druhého stupňa a mieri k ISS . So stanicou sa spojí v nedeľu na obed nášho času.
Aj keď je kapsula bez posádky, upravili ju tak, aby čo najvernejšie simulovala let s ľuďmi. Na palube je figurína v obleku so senzormi, ktoré snímali vplyv letu na ňu. Figurínu pomenovali Ripley, zrejme ako narážku na postavu z filmu Votrelec.
Kapsula nesie aj zásoby pre astronautov na obežnej dráhe Zeme.
Crew Dragon sa od Medzinárodnej vesmírnej stanice automaticky oddelí v piatok 8. marca ráno o pol deviatej nášho času. O šesť hodín na to dosadne do Atlantického oceánu.
Celý let si môžete pozrieť v tomto videu. Odpočítavanie a štart začínajú v čase 53 minút a 47 sekúnd.
Veľký význam pre NASA
Na štarte spolupracovala spoločnosť SpaceX s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Ide o kontrakt na raketu, ktorá by vynášala astronautov do vesmíru.
NASA od ukončenia programu raketoplánov v roku 2011 posiela svojich astronautov do vesmíru na ruských raketách Sojuz.
SpaceX teraz čakajú prípravy na prvý testovací let už s ľudskou posádkou. Ten sa má podľa NASA uskutočniť v júli tohto roku.
Crew Dragon však nie je jedinou vesmírnou loďou, s ktorou by mohli astronauti NASA letieť do vesmíru. Testovací let bez posádky pripravuje v apríli spoločnosť Boeing s loďou CTS-100 Starliner.