BRATISLAVA. Keď brazílski morskí biológovia sledovali skupinu supov na ostrove Marajó v ústí rieky Amazonka, mŕtva veľryba bola tým posledným, čo na mieste čakali.
Obzvlášť, keď sa telo mláďaťa vráskavca dlhoplutvého nachádzalo v dažďovom lese približne pätnásť metrov od brehu prítoku Amazonky.
Mala byť pri Antarktíde
Na pozostatky narazili vedci z neziskovej ochranárskej organizácie Bicho D’Água. Objav oznámili na sociálnych sieťach.
Odhadom jednoročné mláďa bolo dlhé osem metrov. Dospelý jedinec môže pritom dorásť aj do dvojnásobnej dĺžky.
Na tele mŕtveho mláďaťa neobjavili známky po zraneniach. Zviera bolo mŕtve už niekoľko dní.

Biológovia nevedia s istotou povedať, ako sa mláďa mohlo ocitnúť tak ďaleko od mora na okraji džungle, zapletené do porastu.
Objav je zvláštny aj preto, že v tomto čase majú byť vráskavce inde.
Teraz, keď je na južnej pologuli leto, dochádza na Amazonke k záplavám a vráskavce putujú tisíce kilometrov k pobrežiu Antarktídy, kde sa kŕmia morskými kôrovcami a malými rybami.
V oblasti okolo ústia Amazonky sa vráskavce dlhoplutvé bežne vyskytujú v čase, keď je na južnej pologuli zima a slaná morská voda sa miesi so sladkou riečnou.
V tropických a subtropických vodách sa pária a rozmnožujú. Prežívajú zo svojich tukových zásob.
Viac prezradí pitva
Biológovia si myslia, že mláďa sa zrejme stratilo matke počas migrácie do polárnych vôd a ostalo v okolí Amazonky. Silné vlny počas prílivu ho vyvrhli ďaleko na breh, kde uviazlo v mangrovníkoch.

Ďalšou možnosťou je, že mláďa uhynulo už na mori a na breh sa dostalo mŕtve. Viac prezradí pitva, ktorá potrvá desať dní.
Nejde o prvý prípad, keď v Amazónii objavili veľrybu.
V roku 2007 najprv pomohli ľudia vyslobodiť 5,5 metrového vráskavca minke po tom, ako uviazol na brehu jedného z prítokov rieky Amazonka približne 1600 kilometrov od Atlantického oceána.
O niekoľko dní na to tú istú veľrybu našli opäť na neďalekom brehu, ale už mŕtvu. Zviera sa zrejme stratilo v sústave riek, až ho vyplavilo na súš.