BRATISLAVA. Ak pred kolegami skrývate svoje zdravotné a psychické problémy či sexuálnu orientáciu, možno by ste mali prestať.
Ľudia, ktorí sa vo svojej práci v týchto ohľadoch správajú otvorene, sú totiž šťastnejší a výkonnejší.
Naznačuje to metanalýza, ktorú uverejnili vo vedeckom časopise Journal of Business and Psychology.

Skúmali v nej výsledky 65 štúdií, ktoré sa zameriavali na následky toho, keď ľudia na pracovisku odhalia skryté znaky svojej identity ako sexuálnu orientáciu, duševné choroby, telesné postihnutie či tehotenstvo.
Ak sa človek s kolegami či nadriadenými podelí o takéto neviditeľné vlastnosti, "môže to mať pozitívne aj negatívne dôsledky", vysvetľuje v tlačovej správe univerzity Rice psychologička Eden Kingová.
Samotná otvorenosť je pre ľudí väčšinou dobrá skúsenosť. Výskumy naznačujú, že ak ste v práci otvorení, budete celkovo spokojnejší so svojim životom a v práci budete produktívnejší.
Mimo práce sa totiž otvoreným ľuďom zníži psychologický stres a v zamestnaní sa im zas zníži úzkosť a zvýši sa spokojnosť s prácou.

Pozitívny efekt sa dostaví iba v prípade odhalenia znakov, ktoré nie sú zrejmé na pohľad. Neplatí teda pri rase, pohlaví či viditeľnom fyzickom postihnutí.
"Ľudia zároveň reagujú negatívne na tých, ktorí upozorňujú na znaky, ktoré sú jasne viditeľné pre iných, ako je rasa či pohlavie. Môžu to vnímať ako formu obhajovania sa či zvýšenú hrdosť na vlastnú identitu," dodala Kingová, ktorá dúfa, že sa výsledky štúdie uplatnia pri prechádzaní diskriminácie na pracovisku.
DOI: 10.1007/s10869-018-9608-z