TOKIO. Japonská vesmírna sonda Hajabusa 2 v piatok úspešne pristála na asteroide Ryugu vzdialenom asi 340 miliónov kilometrov od Zeme.
Na svojom webe to oznámila japonská kozmická agentúra JAXA.
Sonda do asteroidu vstrelila projektil
Sonda pristála na vopred vybranej plošine s priemerom šesť metrov a z povrchu planétky odobrala pomocou sacej hubice vzorky.

Potom opäť odštartovala späť na dráhu okolo asteroidu, kde bude obiehať do konca roka.
Prípravné procedúry predchádzajúce piatkovému odberu materiálu začali v stredu, kedy sonda začala zostup zo svojej parkovacej pozície vo výške zhruba dvadsať kilometrov nad povrchom.
Odborníci pre kontakt vybrali priestor označovaný ako L08-E1. Nachádza sa v blízkosti rovníka asteroidu medzi krátermi Kontár a Brabo.
Celá operácia prebiehala automaticky, pretože povely zo Zeme by putovali k sonde príliš dlho.
Vo chvíli, keď sa zberná hubica dotkla povrchu, vystrelil z nej rýchlosťou 300 metrov za sekundu malý projektil z tantalu.
Hmotu asteroidu, ktorú sa po náraze vymrštili do priestoru, hubica odobrala.
Sekundu po kontakte s povrchom potom sonda začala opäť stúpať.
Odber z hĺbky ateroidu
Sonda má v pláne ďalšie dve priblíženia pre zber vzoriek. Počas posledného pokusu chcú vedci získať materiál z hĺbky.
Na povrch preto z výšky pol kilometra vystrelí sonda projektil, ktorý vytvorí kráter. Z jeho dna potom sonda vzorku odoberie.

Hajabusa 2 dorazila k asteroidu po tri a pol rokoch vlani v júni. Sonda už na povrch dopravila kontajner MINERVA-II 1 s dvojicou robotov pomenovaných Rover-1A a Rover-1B a tiež nemecký pristávací modul MASCOT.
Sonda nesie ešte kontajner MINERVA-II 2, v ktorom je robot Rover-2, pristátie na povrchu je plánované na júl.