Ithaca/New York 26. januára (TASR) - Úplnou náhodou zostrojili americkí vedci z Cornell University nový druh röntgenového prístroja, ktorý dokáže zhotoviť precízne snímky múch a iných malých živočíchov.
Fyzici pôvodne pracovali na vývoji novej techniky pre termojadrové reaktory. S klasickým röntgenom však zariadenie nemá veľa spoločné, pretože jeho srdcom je pár skrížených, ako vlas tenkých drôtov.
Tieto drôty vedú cez vákuovú komoru. Keď sa do nich pustí silný elektrický prúd explodujú a za niekoľko milisekúnd vznikne plazma, ktorá vysiela röntgenové lúče. Týmito lúčmi sa dajú presvietiť veľmi malé objekty.
Prvé snímky boli síce neostré, ale medzi časom sa podarilo techniku zlepšiť. Napríklad na záberoch mŕtvej muchy domácej je vidieť aj chĺpky s priemerom menej ako tisíciny milimetra.
Nová technika umožňuje aj presvecovanie živých organizmov. Vedcom sa podarilo zröntgenovať obratné mravce. Priznávajú však, že s mŕtvymi muchami sa im pracuje lepšie.
Či nájde nová röntgenovacia technika uplatnenie v lekárstve alebo biológii, ukáže spolupráca fyzikov s veterinárnymi lekármi Cornellovej univerzity.