BRATISLAVA. Keď si človek potiahne z cigarety či elektronickej cigarety, nikotín v dyme mu vojde do pľúc, dostane sa do krvi a ňou prúdi až k mozgu.
Tam sa vysoko návyková látka zachytí na povrchu nervových buniek a prinesie fajčiarovi pocit šťastia.
No cesta nikotínu sa nekončí na povrchu bunky. Prenikne aj do jej vnútra a tým posilňuje závislosť.
V štúdii vo vedeckom časopise Journal of General Physiology prvýkrát ukázali pohyb návykovej látky vnútri neurónov. Výskum sa konal na myších bunkách.
Droga v bunke
Takmer každá vaša bunka má časť nazývanú endoplazmatické retikulum. Plní v bunke funkciu akejsi továrne či skladu.

Tvoria sa v ňom bielkoviny, ktoré sa využívajú v bunke a mimo nej. Takto vznikajú aj bielkoviny, ktoré sú receptormi nikotínu.
Vďaka nim máte po fajčení príjemný pocit. Keď sa na ne totiž prichytí nikotín, vylúčia do tela chemikálie odmeny a šťastia.
No nie všetky nikotínové receptory opustia svoj sklad. A ak v ňom zostanú, nikotín na seba môžu viazať vnútri nervovej bunky.
Aby tento proces mohli vidieť, museli vedci z Kalifornskej technickej univerzity (Caltech) vyvinúť špeciálny nástroj zvaný biosenzor. Ten vedeli vložiť do akejkoľvek časti bunky.
Neurón obsahujúci biosenzor, svetielkuje v prítomnosti rôznych hladín nikotínu.
Citlivejšie neuróny
Správanie drogy pozorovali vedci na nervových bunkách, ktoré odobrali myšiam. Biosenzor im ukázal, ako droga funguje na povrchu aj vnútri bunky.

Obalil totiž nikotín a vďaka špeciálnej fluoreskujúcej bielkovine sa následne ukázal pod mikroskopom.
Na záberoch vedci videli, že nikotín vstúpi do endoplazmatického retikula pár sekúnd po tom, ako sa objaví na vonkajšej časti bunky.
Dokáže tak ovplyvňovať nikotínové receptory už pri ich vzniku. Výsledkom je, že neuróny sú omnoho citlivejšie na nikotín a príjemný pocit po potiahnutí z tabakového výrobku sa zvyšuje.
Platí, že čím viac niekto fajčí, tým rýchlejšie a ľahšie získa nikotínové "nakopnutie."
Tento účinok je súčasťou dôvodov, ktoré vytvárajú závislosť od nikotínu.