SME

Pred rokmi sa z oceánu vynoril ostrov. Našli na ňom zvláštne bahno

Nový ostrov vydrží tridsať rokov.

Prvé rastliny na mladom ostrove, pevninskej šiji. V pozadí je sopečný kužeľ.Prvé rastliny na mladom ostrove, pevninskej šiji. V pozadí je sopečný kužeľ. (Zdroj: Dan Slayback)

Vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa prvýkrát vylodili na jednom z najnovších svetových ostrovov.

Zistili, že jeho povrch, ktorý sa vynoril nad hladinu mora iba nedávno, je teraz pokrytý lepkavým, tajomným bahnom, ale žijú na ňom aj rastliny a vtáky, píše web Guardian.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové ostrovy sú iba tri

Nový sopečný ostrov sa vynoril pri pobreží súostrovia Tonga v Oceánii pred tromi rokmi. Je jedným z troch ostrovov, ktoré sa objavili počas posledných 150 rokov a pretrvali viac ako niekoľko mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Vybuchla sopka, na súostroví Tonga vznikol nový ostrov Čítajte 

Dan Slayback z Goddardovho vesmírneho letového strediska NASA si veľmi želal toto odľahlé miesto navštíviť, pretože vedci majú zatiaľ iba čiastočné informácie o tom, ako a prečo vznikajú nové ostrovy.

Tím z NASA ostrov najprv sledoval pomocou satelitných snímok a v októbri minulého roku sa naň prvýkrát vypravili.

Teraz Slayback na blogu NASA opísal, čo na mieste našli.

Ostrov sa vynoril sopečnou činnosťou z okraja podmorského sopečného kráteru na začiatku roka 2015. Zatiaľ nemá meno, aj keď sa o ňom niekedy hovorí ako o Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, čo sú názvy okolitých ostrovov, medzi ktorými sídli nový "kus zeme".

Vydrží tridsať rokov

Slayback a jeho tím sa vylodili na ploche, ktorá na satelitných záberoch vyzerala ako čierna piesková pláž. V skutočnosti ju tvoril štrk vo veľkosti hrášku, ktorý značne sťažoval chôdzu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Japonsku zmizol malý ostrov a nik si to nevšimol Čítajte 

Na ostrove našli prvé rastliny, ktoré sa tu uchytili pravdepodobne po tom, čo sem ich semená v truse zaniesli vtáky letiace nad ostrovom. Zahniezdila sa tu plamienka driemavá a taktiež stovky vtákov rybárov.

Čo však Slaybacka a jeho tím neustále mätie, je ílu podobné bahno, ktoré ostrov pokrýva.

"Na satelitných záberoch je vidieť bledý materiál," povedal Slayback. "Je to bledé bahno, ktoré je veľmi lepkavé. Ale aj keď sme ho videli na vlastné oči, stále nevieme, čo to je a nemáme jasno, ani z toho, odkiaľ pochádza. Pretože to nie je popol."

Teraz na základe údajov pracujú na vytvorení trojrozmerných máp ostrova a Slayback a jeho tím sa naň chystajú vrátiť - pravdepodobne v budúcom roku - aby urobili ďalší prieskum.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa najnovších odhadov tento ostrov vydrží až 30 rokov, kým sa pod tlakom okolitého oceánu znovu prepadne pod hladinu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu