BRATISLAVA. Severný magnetický pól Zeme už nie je tam, kde býval. Naberá rýchlosť a presúva sa smerom k ruskej Sibíri.
Zvláštne správanie výrazne ovplyvňovalo naše navigačné systémy, čo prinútilo vedcov, aby pozmenili mapy magnetického poľa.
Uzatvorenie amerických vládnych inštitúcií však vydanie aktualizácie oddialilo o niekoľko týždňov. Pôvodný termín vydania bol 15. január.
Aktualizáciu nakoniec uverejnili v pondelok 4. februára.
Model zostarol skôr
Mapu zemského magnetického poľa ukazuje takzvaný Svetový magnetický model. Magnetický pól sa však prirodzene pohybuje a v modeli vznikajú odchýlky.

Experti preto každých päť rokov vydávajú novú verziu modelu. Počas piatich rokov sa odchýlky tak nahromadia, že sťažujú navigáciu.
Posledná verzia magnetického modelu pochádza z roku 2015, teda ďalšia mala vyjsť až začiatkom roka 2020.
Severný magnetický pól sa však začal správať čudne a čoraz rýchlejšie sa presúva od kanadskej Arktídy smerom k Sibíri. Posun spôsobil, že verzia z roku 2015 bola nepoužiteľná oveľa skôr.
Pre zemepisné šírky pod 55 stupňov posun pólu nepredstavuje veľký problém, avšak pre ľudí, ktorí žijú v blízkosti Arktídy, je zmena výraznejšia.
O presnosť modelu sa opierajú napríklad smartfóny a ďalšie zariadenia bežnej spotreby, ktoré poskytujú mapy a určujú smer. Model využívajú aj armády, vládne organizácie či letecké navigačné systémy.
Loading
...
Prešiel dátumovú hranicu
Magnetické pole Zeme vzniká v útrobách planéty v tekutej superhorúcej vonkajšej vrstve jadra.

Prúdy tekutého kovu v jadre spôsobujú, že ako severný, tak aj južný magnetický pól sa neustále pohybujú a nie sú na rovnakých miestach ako geografické póly.
V 80. rokoch minulého storočia sa severný magnetický pól nachádzal ešte na území Kanady. Začiatkom 21. storočia už bol v Severnom ľadovom oceáne, stále na západnej pologuli.
V súčasnosti už prešiel dátumovú hranicu a nachádza sa na východnej pologuli.