WASHINGTON. Pred dvadsiatimi rokmi, 1. februára 1999, Morseova abeceda symbolicky naposledy vyťukala tiesňové volanie o pomoc (SOS).
O signále SOS - tri bodky (S), tri čiarky (O) a tri bodky (S) - ako medzinárodnom núdzovom signále sa dohodlo na mezinárodnej konferencii o bezdrôtovej telegrafii v Berlíne v októbri 1906.
Otcom samotnej morseovky bol americký maliar Samuel Morse.
Rýchlo našiel využitie
Zavedenie SOS, ktoré sa najčastejšie spája s prosbou Save Our Souls čiže Zachráňte naše duše, sa dohadovalo až do júna 1908, keď ho schválili štáty podieľajúce sa na námornej doprave.

Medzi prvými použila signál SOS britská osobná loď Slavonia, ktorá ho vyslala potom, čo 10. júna 1910 narazila blízko azorského ostrova Flores na útes.
Signál bol vybratý aj preto, že v morseovke sa dal vyslať jednoduchšie a rýchlejšie než jeho predchodca, signál CQD (Come Quickly Danger, čiže Príďte rýchlo, nebezpečenstvo).
S prechodom od telegrafie k prenosu hlasu však praktický význam signálu SOS klesol a postupne sa od neho upustilo.
Stále napríklad v armáde
Začiatkom roku 1999 bolo používanie Morseovej abecedy ako prostriedku tiesňového volania pre lode s výtlakom nad 300 ton oficiálne zrušené.
Telegrafický prístroj na palubách týchto plavidiel nahradili antény satelitného a rádiového spojenia - globálnym námorným tiesňovým a bezpečnostným systémom (GMDSS).
Morseova abeceda však celkom nezmizla. Pre nenáročnosť sa využíva na signalizáciu v núdzových prípadoch, pri výcviku vojakov, námorníkov a najbežnejšie v amatérskej rádiotelegrafii.