BRATISLAVA. Otázka nie je či, ale kedy. Vývoj umelej inteligencie napreduje a čoskoro nahradí ľudí v mnohých odvetviach. Algoritmy už dnes dokážu zložiť dokonca aj hudobné diela.
Budú však piesne umelej inteligencie lepšie ako od ľudí? Austrálsky spevák Nick Cave si myslí, že počítače dobrú pieseň zložia.
Na vynikajúcu hudbu im však bude niečo chýbať. Svoj pohľad vyjadril v odpovedi fanúšikovi na webe The Red Hand Files.
Pieseň šitá na mieru
"Ak sme smutní a chceme byť naopak šťastní, tak si len vypočujeme pesničku na mieru od umelej inteligencie a hotovo," napísal Cave.

Raz možno umelá inteligencia dokáže zmapovať ľudskú myseľ a zložiť pieseň, ktorá bude šitá presne na mieru našim duševným algoritmom.
Dokonca by v nás pieseň od umelej inteligencie mohla vyvolať ešte intenzívnejšie pocity než pieseň od ľudského umelca.
Slávny spevák ale tvrdí, že vynikajúca pieseň v nás vyvolá úžas, údiv. A ten vychádza z našich obmedzení ako ľudských bytostí.
"Všetko to vychádza z ľudskej odvahy prekročiť náš potenciál."
Cave nespochybňuje, že umelá inteligencia raz dokáže zložiť dobrú pieseň ako napríklad Smells Like Teen Spirit od Nirvany a ešte v nás vzbudí aj rebelanstvo.
Je v tom viac
Pocity, ktoré v nás pieseň v okamihu počúvania vzbudí, nie sú to jediné, čo počujeme.

V Smells Like Teen Spirit je príbeh odcudzeného a dysfunkčného mladého muža z malého mesta, ktorý si trúfol svoju bolesť vyjadriť cez mikrofón, čím si získal celú generáciu.
Počujeme Deviatu symfóniu, ktorú Beethoven zložil takmer hluchý. Počujeme všetok hnev a sklamanie Niny Simone, ktoré vložila do najjemnejších milostných piesní. Počujeme Paganiniho hrať napriek tomu, že mu praskli struny na husliach od Stradivariho.
"To, čo vlastne počúvame, sú ľudské hranice a odvaha prekonať ich," myslí si Cave. "A to umelá inteligencia napriek svojmu nekonečnému potenciálu jednoducho nedokáže."