Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnil doteraz najdetailnejší záber telesa Ultima Thule v Kuiperovom páse, okolo ktorého na Nový rok preletela sonda New Horizons. Jeden pixel predstavuje zhruba 135 metrov.
Na fotografii vidieť zvláštne teleso v tvare snehuliaka, na ktorom sa už dajú rozlíšiť povrchové útvary. Pozostáva z dvoch spojených častí, väčšej Ultimy a menšej Thule. Z jedného konca na druhý má približne tridsaťjeden kilometrov.
Záber vznikol vo vzdialenosti 6700 kilometrov od telesa, sedem minút pred najbližším priblížením. New Horizons letela rýchlosťou viac ako štrnásťtisíc metrov za sekundu.
Preskúmaním planétky sa môžeme viac dozvedieť o vzniku planét nielen v našej sústave.
Získané informácie z preletu bude sonda New Horizons posielať nasledujúcich dvadsať mesiacov. Pomalé sťahovanie je dané dvomi dôvodmi. Prvým je obrovská vzdialenosť sondy, ktorá je od Zeme viac ako 6,5 miliardy kilometrov ďaleko. Druhým je malý výkon vysielača na New Horizons a možnosti prijímačov na Zemi.
Súčasný najdetailnejší záber vznikol 1. januára 6:26 hodine ráno. Na Zemi ho zachytili medzi 18. a 19. januárom. Medzi budúcimi dátami by mali byť ešte detailnejšie fotografie.