Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Zrejme najstaršiu dochovanú periodickú tabuľku na svete objavili celkom náhodou pri upratovaní chemického laboratória na škótskej Univerzite v St Andrews.
Vzhľadom na prvky, ktoré sa na tabuľke nachádzajú, odhadli jej vznik na obdobie medzi rokmi 1879 až 1885.
Nachádzajú sa na nej prvky gálium a skandium, ktoré vedci objavili v druhej polovici sedemdesiatych rokov. No chýba na nej germánium objavené v roku 1886.

Vôbec prvú podobu periodickej tabuľky zverejnil Dmitrij Mendelejev v roku 1869, mala 63 prvkov. Navrhoval v nej aj miesto pre ďalšie, vtedy ešte neobjavené prvky. Moderná podoba tabuľky má 118 prvkov.
Nájdená najstaršia tabuľka obsahuje 71 chemických prvkov. Uvádza aj relatívnu atómovú hmotnosť predpovedaných prvkov, ktoré v tej dobe ešte vedci neobjavili.
Od súčasnej podoby sa tabuľka líši aj tým, že prvky zoraďuje do stĺpcov podľa ich chemickej reakcie s kyslíkom alebo vodíkom. Moderná verzia zoraďuje prvky podľa ich atómovej štruktúry, presnejšie rastúceho protónového čísla.
Univerzite sa podarilo vystopovať aj pôvod najstaršej tabuľky prvkov.
Vyrobili ju vo Viedni v tlačiarni Verlag v Lenoir & Forster. Záznam v účtovníctve odhalil, že tabuľku kúpil v roku 1888 profesor chémie Thomas Purdie za tri marky. Dnes by stála približne dvadsať eur.