SME

Prvá rastlina na Mesiaci už uhynula

Pre sondu nastala lunárna noc.

Na palube čínskej sondy sa podarilo vypestovať prvú rastlinu na inom vesmírnom telese.Na palube čínskej sondy sa podarilo vypestovať prvú rastlinu na inom vesmírnom telese. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Rastlina, ktorá vyklíčila na čínskej sonde na odvrátenej strane Mesiaca, už uhynula. Informovala o tom čínska štátna agentúra Sin-chua s odvolaním sa na vedenie misie.

Sonda Čchang-e 4 v nedeľu 13. januára vstúpila do režimu spánku, pripravuje sa tak na lunárnu noc, ktorá trvá približne štrnásť dní.

Počas noci na Mesiaci môžu teploty klesnúť aj na mínus 170 stupňov Celzia.

Keď je na odvrátenej strane Mesiaca deň, teploty sa, naopak, vyšplhajú aj na sto stupňov Celzia.

Sonda má samostatnú vyhrievaciu jednotku, ktorá udrží teplotu v potrebnom rozsahu. No nádoba, v ktorej rastlina vyklíčila, nemá dostatočnú ochranu pred extrémnymi teplotami.

SkryťVypnúť reklamu

"Život v nádobe neprežije lunárnu noc," povedal pre agentúru profesor Sie Keng-sin, ktorý experiment navrhol.

V špeciálne navrhnutej nádobe sa nachádzali semená bavlníka, repky olejnej, arábkovky thalovej a zemiakov, ale aj vajíčka vínnych mušiek či kvasinky. Cieľom experimentu bolo overiť, či by v rastlinách na Mesiaci prebiehala fotosyntéza.

Po dvoch týždňoch bez svetla a v mrazivých teplotách je nepravdepodobné, že organizmy v nádobe prežijú. Nakoniec sa rozložia. Ostanú uzavreté v nádobe, aby nekontaminovali prostredie.

"Doteraz sme nič podobné neskúšali. Na Zemi by sme nemohli simulovať mesačné prostredie, ako aj mikrogravitáciu a kozmické žiarenie," doplnil Sie.

Vesmír

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Sudca Stieranka taktiež kritizuje liknavé vyšetrovanie extrémistu.


33
Peter Tkačenko.

Americký prezident ukázal, že Amerika je slabšia, než si myslel on aj konkurenti.


9
Štefan Holý.

Holého firma zanechala státisícové dlhy.


35
Spaľovňa vznikne v areáli bratislavskej rafinérie Slovnaft.

Za hlavný problém považuje kapacitu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu