BRATISLAVA. Zo Zeme nikdy neuvidíte takmer polovicu z povrchu Mesiaca. Na vlastné oči ju videlo len niekoľko vyvolených ľudí - astronauti misií Apollo, ktorí našu prirodzenú družicu obleteli.

Až doteraz nikto na odvrátenej strane Mesiaca úspešne nepristál.
Ako prvým sa to vo štvrtok 3. januára 2019 podarilo Číňanom, keď na odvrátenú stranu mesiaca dosadla ich sonda Čchang-e 4.
Ľudstvo sa tak prvýkrát môže pozrieť zblízka na "neznámy Mesiac". Čínsky úspech nám môže prezradiť veľa o vzniku vesmíru a môže položiť pomyselné základy pre lunárnu stanicu. Vyskúšať chcú pestovanie rastlín.
Svetlá a stará strana Mesiaca
Keď sa pozriete na Mesiac v splne, zreteľne na ňom uvidíte typické tmavé škvrny, ktoré vynikajú oproti svetlej mesačnej pôde. Volajú sa mesačné moria a dokonca sa vám môže zdať, že vytvárajú obrazec ľudskej tváre.
Odvrátená strana Mesiaca
- V skutočnosti nie je tmavá, i keď sa tak často označuje v popkultúre.
- Neexistuje žiadna oblasť Mesiaca, na ktorú by trvale nedopadalo slnečné svetlo.
A zo Zeme je vidieť iba túto stranu vďaka tomu, že Mesiac sa otočí okolo vlastnej osi presne raz počas každého obehu okolo Zeme.
Preto je k nej neustále natočený iba zhruba 59 percentami svojho povrchu.
A práve neviditeľný zvyšok je výrazne iný ako jeho známa "tvár" a môže odhaliť, ako vznikal Mesiac, ale aj celá naša sústava.
"História veľmi ranej slnečnej sústavy je uzamknutá v skalách odvrátenej strany," vysvetľuje pre New York Times planetárna vedkyňa Briony Horganová z univerzity v Purdue.