SME

Sonda úspešne zvládla prelet okolo Ultima Thule, čaká sa na fotky

Signál putoval k Zemi takmer 10 hodín.

Astronóm Alan Stern (uprostred) sa raduje s ostatnými členmi tímu po prijatí signálu zo sondy New Horizons.Astronóm Alan Stern (uprostred) sa raduje s ostatnými členmi tímu po prijatí signálu zo sondy New Horizons. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Sonda New Horizons úspešne zvládla skorý ranný prelet okolo telesa Ultima Thule v Kuiperovom páse. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír zachytil potvrdzujúci signál približne desať hodín po priblížení.

Ultima Thule sa nachádza približne 6,5 miliardy kilometrov od Zeme. Ide o historicky najvzdialenejšie teleso, ktoré ľudia preskúmali.

"New Horizons pracovala, ako mala a vykonala najvzdialenejší prieskum cudzieho sveta doteraz," povedal pre NASA astronóm Alan Stern. Doplnil, že údaje vyzerajú veľmi sľubne.

SkryťVypnúť reklamu

Zachytený signál obsahoval informácie o stave sondy a zároveň potvrdenie, že palubné prístroje získali gigabajty údajov vrátane fotografií, ktoré v najbližšom období budú posielať späť do riadiaceho strediska.

V NASA už pripravujú stiahnutie prvých záberov. Musia sa však uistiť, že sonda je natočená smerom k Zemi, aby zozbierané vedecké informácie prišli.

Inžinieri uvažujú, že misia sondy by sa mohla predĺžiť a New Horizons by mohla navštíviť ešte jedno teleso v Kuiperovom páse. Kapacitu by na to mala.

Vesmír

Elon Musk.

Tento muž je otvoreným nepriateľom EÚ, vraví nemecký europoslanec.


SITA
Ilustračné foto

Sonda mala skúmať Venušu, porucha ju uväznila na vysokej eliptickej obežnej dráhe okolo Zeme.


TASR 2
Lokalita známa pod názvom Boca Chica.

Naplnil sa tým jeden z dlhoročných snov Elona Muska.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu