SME

Ako sledovať prelet sondy New Horizons okolo tajomného telesa

Ak sa sonda osvedčí, pošlú ju ďalej.

Sonda New Horizons už 1. januára o 06:33h nášho času preletí okolo telesa Ultima Thule.Sonda New Horizons už 1. januára o 06:33h nášho času preletí okolo telesa Ultima Thule. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Ako na Nový rok, tak po celý rok. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chce do roku 2019 vstúpiť ozaj rekordne.

Prečítajte si tiež: NASA ukázala, ako vyzeral blízky prelet Vianočnej kométy z vesmíru Čítajte 

Už o necelých sedem hodín po polnoci Nového roka sa sonda New Horizons priblíži k tajomnému telesu Ultima Thule v Kuiperovom páse, pásme drobných planétok na okraji Slnečnej sústavy.

Bude to najvzdialenejšie teleso, ktoré kedy ľudstvo navštívilo.

NASA nenecháva nič na náhodu a zároveň pozýva ľudí z celého sveta, aby historické priblíženie sledovali tiež.

Priblíženie skoro ráno

Brífing pre médiá začne už v pondelok večer o ôsmej hodine nášho času, pokračovať bude o deviatej s otázkami a odpoveďami od tímu misie New Horizons.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nečakaný objav, na povrchu asteroidu Bennu našli stopy po vode Čítajte 

Sonda preletí okolo telesa Ultima Thule v Kuiperovom páse v utorok na Nový rok o 06:33 nášho času. Signálu zo sondy potrvá niekoľko hodín, kým doletí k Zemi. NASA očakáva, že signál zachytia približne pred šestnástou hodinou.

Sonda sa musí celá natáčať, aby mohla nasmerovať antény a ďalšie prístroje. Preto nemôže mať počas preletu antény nasmerované k Zemi, keďže bude zbierať údaje.

Tlačová konferencia k preletu je v pláne o pol šiestej podvečer.

V stredu 2. januára a štvrtok 3. januára o ôsmej hodine večer NASA zverejní vedecké výsledky z preletu okolo telesa Ultima Thule.

Prenos a konferencie odvysielajú na youtubovom kanáli NASA TV. Misiu môžete sledovať aj na oficiálnom twitterovom konte.

Načítavam video...

Úpravy na poslednú chvíľu

Po prelete sondy New Horizons bude teleso Ultima Thule najvzdialenejším, aké doteraz ľudstvo navštívilo. Ak sa sonda napriek svojmu veku osvedčí, NASA ju môže nasmerovať k ďalším, ešte vzdialenejším miestam. New Horizons putuje vesmírom od roku 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Sonda je už od minulej stredy v "stretávacom" režime. Znamená to, že aj keby sa jej čosi stalo, režim zabezpečí vykonanie všetkých vedeckých pozorovaní.

Keďže tridsať kilometrové teleso vedci objavili len pred štyrmi rokmi, jeho pozícia a pohyb nie sú známe do detailov. Sonda počas približovania neustále posielala na Zem údaje a inžinieri vysielali späť úpravy kurzov a aktualizácie.

Posledná aktualizácia , ktorá má zaistiť, aby sonda správne namierila kamery, je už nainštalovaná. Najdetailnejšie zábery z povrchu sonda spraví práve počas preletu. Od telesa bude New Horizons vzdialená 3500 kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu