SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

K najväčším tohtoročným objavom archeológov patrili keltské mince

Slováci mali pri výskume úspech.

Keltská tetradrachma.Keltská tetradrachma. (Zdroj: TASR)

NITRA. K najväčším tohtoročným objavom slovenských archeológov patril poklad keltských mincí z Mošoviec pri Turčianskych Tepliciach.

Nález štyridsiatich mincí z 1. storočia nášho letopočtu obsahuje najcennejšie strieborné mince, ktoré Kelti v tejto oblasti razili, takzvané tetradrachmy.

Skôr ako vykrádači

"Vážia deväť až desať gramov, teda majú v sebe akoby štyri drachmy, čo boli v tej dobe najmenšie mince," povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Na Slovensku objavili unikátny poklad s keltskými mincami Čítajte 

Tento významný nález zaznamenal ohlas aj v zahraničí. Informovali o ňom renomované médiá ako National Geographic Španielsko, web Archeologického ústavu Ameriky Archaeology.org a slovenských vedcov oslovil napríklad aj brazílsky časopis venovaný histórii Aventuras na História.

Unikátnosť nálezu spočíva nielen v jeho cene, ale predovšetkým v tom, že pri objave pokladu boli odborníci a nepredbehli ich vykrádači.

"Archeológ nehľadá len to, čo je drahé a vzácne, ale predovšetkým hľadá súvislosti a vďaka detailnej práci v teréne môže nález ďalej vysvetliť," zdôrazňuje Pieta.

Mince boli rozptýlené na strmom svahu. Vedci našli miesto, kde boli zrejme zabalené v uzlíku z organickej hmoty a eróziou pôdy sa rozptýlili dolu svahom. Zároveň zistili, že do zeme ich uložili Kelti pravdepodobne v čase bojov na začiatku nášho letopočtu.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prípravu potravín

Slovenskí archeológovia zaznamenali v roku 2018 úspechy aj pri ďalších výskumoch.

Prečítajte si tiež: Mayológ: Taký veľký výsek zaniknutého sveta ešte nikto nevidel Čítajte 

V Nižnej Myšli v okrese Košice sa sústredili na osadu zo staršej doby bronzovej, ktorá patrí k najlepšie preskúmaným osadám z tohto obdobia v Európe a tiež k najbohatším, čo sa týka nálezov zo zlata.

"Tento rok sa nám podarilo nájsť zaujímavé objekty, ktoré sme najprv nevedeli interpretovať, až chemické analýzy ukázali, že išlo o objekty, kde sa pripravovali rôzne druhy potravín," povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay.

Úlohou archeológov pre rok 2019 bude zistiť, ako presne fungovali. V Nižnej Myšli sa podarilo nájsť aj ďalšie hroby na okraji pohrebiska, ktoré má spolu už vyše 800 hrobov.

Objavy v Štrbe

Vedci sa sústredili aj na oblasti banských činností v okrese Topoľčany – Nemečky, Zlatníky, oblasť Kulháň. Leteckým prieskumom so špeciálnym laserovým prístrojom LIDAR tu dokumentovali rozsiahle ťažobné revíry.

Skryť Vypnúť reklamu

Prieskum pred plánovaným výskumom, ktorý bude prebiehať v roku 2019, robili archeológovia medzi Hodrušou a Vyhňami. Nachádza sa tam banícka osada Kerling, ktorá zanikla v polovici 14. storočia.

Pokračoval aj výskum stredovekej dediny v Štrbe.

"Tento rok k zrekonštruovanému pôdorysu kostola a opevneniu pribudol drevený most postavený podľa pôvodných nálezov a rekonštrukcia domu zo začiatku 15. storočia. Je to miesto, ktoré sa teší veľkému záujmu verejnosti, keďže okolo vedú turistické a cyklistické chodníky," hovorí Ruttkay.

Zaujímavé nálezy z mezolitu – strednej doby kamennej – sa podarilo objaviť v Sedmerovci v okrese Ilava, kde je výskum vo väčšom rozsahu naplánovaný na rok 2019.

Už teraz sa však podarilo nájsť množstvo kamenných nástrojov z doby, ktorá podľa slov Ruttkaya predstavuje "doteraz nepoznané miesto našej dávnej histórie."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Archeológia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Palác pri Čiernom mori má podľa Navaľného patriť Putinovi.
Ilustračná snímka.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.

Peter Tkačenko
Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Petržalský domov seniorov v Bratislave počas začatia očkovania zamestnancov a klientov v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) na prevenciu ochorenia COVID-19.
Podcast Klik

Klik: Ako vás na internete sledujú a čo s tým robiť

Čo všetko sa o vás môžu na internete dozvedieť.

Podcast Klik.

Rok 2020 bol jeden z najteplejších. Nepotreboval ani pomoc

Musíme sa pripraviť na ďalšie rekordy.

Rok 2020 sa začal nezvyčajne silným obdobím požiarov v Austrálii.