Autor: Quark/Lucia Deutschová, Marek Gális, Martina Brinzíková Badidová
V súčasnosti vieme, že prítomnosť vtáctva je ukazovateľom zdravšieho životného prostredia. Človek svojimi aktivitami výrazne mení krajinu, pričom dôsledky sú neraz pre operence hrozbou.
Akú hrozbu predstavuje pre vtáky elektrická sieť?
Na Slovensku je zatiaľ ekologizovaných viac ako tridsať percent elektrických vedení, pričom ďalšie a ďalšie bezpečné úseky pravidelne pribúdajú.
Na Slovensku žije viac ako 360 vtáčích druhov. Nie všetky sa u nás vyskytujú pravidelne. Pre ľudí sú však veľmi užitočné – živia sa škodcami poľnohospodárskych plodín, konzumovaním uhynutých živočíchov, plnia sanitárnu funkciu.
Bariéry v krajine
Predstavte si vzdušnú vzdialenosť zo Slovenska na južný pól a naspäť. Približne takáto je sumárna dĺžka nadzemných elektrických vedení v našej krajine – 35-tisíc kilometrov.
Život bez elektriny si už nevieme predstaviť. Kým v roku 1918 boli elektrifikované len dve percentá obcí na Slovensku, v roku 1946 to bolo už vyše štyridsať percent a v súčasnosti má distribúciu elektriny zabezpečenú každá obec.

Vo voľnej krajine pribúdajú bariéry, ktorým sa vtáctvo zatiaľ nedokázalo úplne prispôsobiť. Na Slovensku si, našťastie, túto hrozbu uvedomujú všetky energetické spoločnosti – na jej minimalizácii od 90. rokov 20. storočia aktívne spolupracujú s odborníkmi z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku a Štátnej ochrany prírody SR.
Interakcia vtáctva s elektrickým vedením má niekoľko aspektov. Konzoly stĺpov elektrických vedení typu 22 kV predstavujú pre vtáctvo v otvorenej krajine veľmi atraktívne miesto.
Tam, kde chýbajú vhodné stromy, využívajú vtáky takýto vyvýšený posed na pozorovanie a lov koristi, odpočinok, kontrolu teritória.
Po dosadnutí na kovovú konzolu vzniká najmä pre stredné a veľké druhy riziko dotyku s vodičom pod napätím a následného zásahu elektrickým prúdom - teda elektrokúcia (z anglického výrazu electrocution).