LOS ANGELES. Výkonný riaditeľ spoločnosti Tesla a americký miliardár Elon Musk predstavil novinárom a pozvaným hosťom svoj testovací tunel pre vysokorýchlostnú prepravu osôb v Hawthorne.
Časom má podľa Muska riešiť ubíjajúcu premávku v Los Angeles. Skúšobná jazda bola podľa účastníkov pôsobivá, aj keď trochu roztrasená.
Musk medzičasom zdôraznil, že tunel ešte čakajú úpravy, ktoré zabezpečia plynulú jazdu, napísala agentúra AP.
Zážitky z prvej jazdy
Hostia nastúpili do elektromobilu od výrobcu Tesla a išli nad zemou v Los Angeles k stanici známej ako O'Leary Station, ktorá sa nachádza v obývanej oblasti. Tam vo voze zišli špeciálnym výťahom do prekvapivo úzkeho tunela, ktorý sa nachádza v hĺbke približne deväť metrov.

Červená vystriedala zelenú, vodič prudko zrýchlil a spolujazdci sa počas jazdy cítili ako na diskotéke alebo vo vesmírnej lodi. Vozidlo bolo pri jazde roztrasené, jednému z cestujúcich prišlo nevoľno a ďalší kričal, akoby bol na horskej dráhe.
"Mám to. Povedal som si, toto musí fungovať," vyhlásil Musk pred novinármi. Trasenie bolo podle neho spôsobené tým, že pred testovacou jazdou "tak nejako došiel čas". Musk zdôraznil, že ide len o prototyp a že jazda v konečnej verzii tunela bude plynulá.
Testovacia jazda bola výrazne pomalšia, než sa očakáva vo finálnej podobe. Teraz išli pasažieri rýchlosťou približne 64 kilometrov za hodinu, v konečnej verzii tunelu by sa mali podľa plánu pohybovať rýchlosťou až 241 kilometrov za hodinu.
Napriek tomu bola jazda výraznejšie rýchlejšia než po normálnej ceste, a to aj mimo dopravnej špičky.
Muska hnevala premávka v meste
Musk zároveň oznámil, že upustil od pôvodného plánu umiestnenia áut na špeciálnej platforme. Namiesto toho navrhli postranné kolesá, ktoré pomáhajú vozidlu udržiavať stabilitu v tuneli pri vysokej rýchlosti. Cena týchto kolies sa bude pohybovať okolo dvesto až tristo dolárov za celé auto.

Musk pred dvoma rokmi na twitteri oznámil, že ho "dopravná premávka doháňa k šialenstvu", a preto postaví tunel. Následne založil Boring Company, ktorá začala tunel kopať.
Pri príležitosti testovacie jazdy Musk prvýkrát opísal, ako funguje systém dopravy, ktorému dal meno "loop". Autonómne vozidlá a elektromobily by podľa neho mohli byť v svetových metropolách spustené pomocou výťahov do tunelov.
Niekoľko autonómnych vozidiel v tuneloch bolo k dispozícii aj pre chodcov a cyklistov. V tuneloch by sa potom mohli všetky vozidlá pohybovať svojou maximálnou rýchlosťou.
"Je to skôr podzemná diaľnica než metro," povedal Musk.
Tento spôsob dopravy sa líši od hyperloopu, ktorý Musk taktiež propaguje. Ten by mal umožniť cestovať rýchlosťou viac ako 1200 kilometrov za hodinu v kapsuliach v podtlakových trubkách tunela.