
Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Lusknite prstami. A teraz si predstavte, že to urobíte tisíckrát rýchlejšie. Taký rýchly je najrýchlejší zvierací manéver na svete.

Nerobí ho žiadna mačacia šelma, ale drobný mravec druhu mystrium camillae.
So svojimi špeciálnymi hryzadlami vie klepnúť rýchlosťou až 320 kilometrov za hodinu.
Pohyb sa podarilo prvýkrát zachytiť vedcom zo Smithsonovho inštitútu a uverejnili k nemu aj štúdiu vo vedeckom časopise Royal Society Open Science.
Mravec mystrium camillae žije v trópoch juhovýchodnej Ázie a Austrálie, prezývajú ho aj mravec drakula. Podzemný hmyz je totiž známy tým, že zvykne vysávať krv z vlastných lariev. Larvy pri tomto druhu kanibalizmu neumrú.
Omnoho zaujímavejšie sú však čeľuste m. camillae. Keďže mravec žije pod zemou, nemôže ich držať neustále otvorené.
Dokonca aj pri najrýchlejšom pohybe má hryzadlá spojené. Pohyb, ktorý sa podobá na mimoriadne rýchle lusknutie prstami, mravec využíva na lov koristi.
Špičky svojich hryzadiel spojí a začne ich tlačiť proti sebe. Medzi špičkami začne narastať tlak, až kým sa nedostane do zlomového bodu, keď jedno z hryzadiel povolí a posunie sa cez druhé.
Celý proces netrvá dlhšie ako 0,000015 sekundy a vyvinie pri ňom rýchlosť až 320 kilometrov za hodinu. Ide o najrýchlejší pohyb výrastkom u zvieraťa a tiež o vôbec najrýchlejší známy biologický manéver.
DOI: 10.1098/rsos.181447