Moskva 25. januára (TASR) - Vedci na ruskom Ďalekom východe začali zisťovať počty sibírskych tigrov, ktoré patria medzi jeden z najviac ohrozených druhov na svete.
Tigrie stopy zanechané v hlbokom snehu môžu vypovedať o rozsahu a počte ich výskytu, citovala tlačová agentúra ITAR-TASS Dmitrija Pikunova, riaditeľa Tichomorského geografického inštitútu.
O počte jedincov sibírskeho tigra, ktorý stále žije v rozsiahlej lesnej divočine Ďalekého východu a je vyhľadávaným terčom pytliakov, neexistujú presné záznamy. Odhady odborníkov sa pohybujú medzi 300-400 kusmi, čo je menej ako 490 sibírskych tigrov žijúcich v zajatí.
Prekvitajúce pytliactvo, strata prirodzeného životného prostredia a nedostatok štátnych finančných prostriedkov na ochranu tigra sibírskeho spôsobili takmer úplne vyhynutie tigrov, ale aj ďalších mačkovitých šeliem v sibírskych končinách.
Počas sovietskej éry bol stav tigrov pomerne stabilizovaný, ale po páde komunizmu v Rusku v roku 1991 a otvorení hraníc prudko vzrástol ich nezákonný odchyt. Tiger je žiadaný najmä v ázijských krajinách, kde sa niektoré časti jeho tela používajú v tradičnej medicíne.