ba. Najlepším riešením je im predchádzať a myslieť na ne ešte predtým, ako sa prvýkrát objavia.
Správne nastavený monitor
Pálenie očí, bolenie hlavy a v horších prípadoch aj praskanie cievok v oku (nehovoriac už o zhoršovaní zraku) má na svedomí prevažne zle nastavený a umiestnený monitor. Základným údajom je takzvaná opakovacia frekvencia - stanovuje, koľkokrát za sekundu sa obnoví obraz na monitore. Ak je príliš nízka, monitor bliká, a hoci to väčšina ľudí pri bežnej práci nevníma, oči to veľmi unavuje.
Táto frekvencia sa udáva v Hertzoch (Hz), zistiť ju môžete vo Windows NT/2000 na záložke „Nastavenia“ („Settings“) vo vlastnostiach obrazovky (najrýchlejšie ich možno vyvolať kliknutím pravého tlačidla na plochu a zvolením „Vlastnosti“). Vo Windows 9x túto informáciu hľadajte na to istom mieste ale v pokročilých nastaveniach. Väčšina moderných monitorov ju taktiež zobrazuje v ovládacom menu (OSD).
Ako ergonomické minimum sa zvykne udávať 75 Hz, oplatí sa ale používať aspoň 85 a viac, najlepšie to najvyššie, čo váš monitor ešte pri danom rozlíšení zvládne. Staré monitory a grafické karty však neraz nezvládnu ani 75 Hz. V tom prípade by ste mali pouvažovať o ich výmene.
Správna poloha pri písaní
Bolesti chrbta, pliec, kĺbov a hlavne zápästí spôsobuje najmä nesprávna poloha pri písaní. O tom, ako správne sedieť a písať boli napísané celé knihy, dodržiavať treba najmä tieto základné pravidlá:
- Dlane a prsty majte na klávesnici rovnobežne s predlaktím - na to pomáha hlavne ergonomická „rozlomená" klávesnica, i keď pohodlná bude asi iba pre tých, ktorí píšu všetkými desiatimi prstami.
- Horná hrana vášho monitora by mala byť v úrovní očí a samotný monitor by nemal byť príliš blízko (odporúčaná vzdialenosť sa líši u rôznych autorov).
- Pri písaní ruku neopierajte o podložku (tá je len miestom na uloženie rúk počas prestávok v písaní), jednotlivé klávesy by sa mali dosahovať pohybom celého ramena, nie iba prstov.
- Používajte väčšie písmo, aby ste sa nemuseli pri čítaní nakláňať smerom k monitoru.
- Píšte jemne, neudierajte zbytočne do klávesov. Myš držte čo najvoľnejšie a majte ju blízko po ruke, najlepšie hneď vedľa klávesnice.
Samozrejme základnou, ale asi najťažšie dodržiavateľnou radou, je stráviť pri počítači čo najmenej času a robiť čo najviac prestávok. Tie by sa mali optimálne vyplniť rôznymi cvikmi.
Najznámejším zdravotným problémom spojeným s písaním na klávesnici je RSI - Repetitive Strain Injury, čo možno voľne preložiť ako „Zranenia z opakujúcej sa námahy“. To môže viesť od neznesiteľných bolestí rúk až k trvalej invalidite a neschopnosti sa sám hoci obliecť. Možných zdravotných komplikácií je však oveľa viac.
Ak sa chcete dozvedieť viac
Veľmi prehľadný úvod k RSI a ako mu predchádzať nájdete na adrese www.engr.unl.edu/ee/eeshop/rsi.html.
Množstvo zaujímavých informácií a linkov nájdete na stránkach www.rsihelp.com, www.tifaq.com, ergonomics.org a www.interface-analysis.com/ergoworld/office.htm.