Bratislava 24.januára (TASR) - Aj prepracovaný návrh skupiny poslancov na vydanie zákona o elektronickom podpise, ktorým by sa malo v dohľadnej dobe zaoberať plénum Národnej rady SR, je vo viacerých ustanoveniach v rozpore s príslušnou smernicou Európskej únie.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Unicom, ktorá sa zaoberá elektronickým obchodom, problémom je definícia a obsah základných pojmov - elektronický podpis a zaručený elektronický podpis. Návrh zákona na rozdiel od smernice EÚ i obdobných zákonov v okolitých krajinách (Česká republika, Maďarsko, Poľsko) veľmi úzko vymedzuje a zároveň legalizuje tzv.uzavreté systémy, čo môže spôsobiť široký, zákonom neregulovaný okruh použitia elektronického podpisu. Z dôvodovej správy uvedeného zákona totiž vyplýva, že uzavretým systémom môže byť prakticky každý systém počnúc systémami súkromných spoločností až po systémy štátnej správy a samosprávy.
Predstavitelia spoločnosti Unicom sa domnievajú, že zúženie základných pojmov a zavádzanie výnimiek zo zákona bude mať negatívny účinok na elektronizáciu Slovenska na zodpovedajúcej bezpečnostnej úrovni a na kompatibilitu Slovenska s EÚ a okolitými štátmi.
*pe