Riaditeľ Unicomu považuje návrh zákona o e-podpise za chybný
BRATISLAVA 24. januára (SITA) - Prepracovaná verzia poslaneckého návrhu zákona o elektronickom podpise limituje užívateľov uplatňovaním viacerých požiadaviek na jeho využívanie, ako stanovuje smernica Európskej únie čí zákony susedných krajín. Uviedol to
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vo štvrtok na tlačovej besede Radimír Rexa, generálny riaditeľ spoločnosti Unicom, ktorá sa zaoberá výhradne vzdialenými dátovými komunikáciami a systémami pre elektronické bankovníctvo.
Podľa R. Rexu chyby v prerobenej verzii návrhu sú tak pri úprave obyčajného alebo statického elektronického podpisu, ako aj pri zaručenom či pokročilom elektronickom podpise. V definícii obyčajného e-podpisu totiž podľa neho chýba vzťah podpisu k podpisovateľovi, neumožňuje teda overiť podpisovateľa, čo ho robí prakticky nezmyselným. V navrhovanej definícii zaručeného podpisu kritizoval riaditeľ Unicomu najmä požadovanie certifikovaného prostriedku na vytvorenie podpisu a kvalifikovaného certifikátu na jednoznačné spojenie podpisu s podpisujúcim. "Text návrhu naznačuje, že prísnejšie požiadavky na užívateľa by mohli byť aj záujmom predkladateľov," dodal R. Rexa.
Svoju nespokojnosť so súčasným návrhom zákona o elektronickom podpise vyjadrili aj predstavitelia Slovenskej asociácie pre elektronický obchod (SAEC). Za jeho zásadné problémy považujú napríklad absenciu téz k vykonávacím predpisom či nedostatočné vymedzenie pôsobnosti, činnosti a zodpovednosti registračnej autority. Podľa SAEC návrh ani nedeklaruje právnu relevantnosť elektronického a klasického písomného podpisu.
Pracovná skupina pri Slovenskej informatickej spoločnosti (SIS), ktorá pripravovala poslanecký návrh zákona, tvrdenia riaditeľa Unicomu odmieta. Ako vo svojom stanovisku SIS uviedla, návrh zákona je kompatibilný s legislatívou Európskej únie a kritika R. Rexu nie je opodstatnená.