Los Angeles 24. januára (TASR) - Placebo sú podľa definície lieky bez účinnej látky. Americkí vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles však zistili, že tieto zdanlivé liečivá niekedy naozaj pôsobia ako "skutočné" lieky.
Andrew Leuchter a jeho kolegovia sa starali o 51 pacientov, ktorí trpeli ťažkými depresiami. V tejto skupine dostalo 25 z nich skutočné antidepresívum, zvyšných 26 placebo.
Desať pacientov z 26, ktorí dostali placebo, reagovali na liečbu pozitívne, informoval American Journal of Psychiatry. Merania kvantitatívnou elektroencefalografiou ukázali u týchto ľudí zvýšenú elektrickú aktivitu mozgu a zvýšený prísun krvi do prefrontálneho kortexu, ktorý je okrem iného zodpovedný za učenie, pamätanie, spracúvanie informácií a kontrolu správania.
Z 25 pacientov, ktorých liečili účinným antidepresívom, konštatovalo 13 zlepšenie svojho stavu. Aj u nich sa zistila zmena aktivity prefrontálneho kortexu, no prietok krvi poklesol.
"Vieme, že keď pacientom s depresiami alebo inými chorobami dáme placebo, mnohí sa potom cítia lepšie," povedal Andrew Leuchter. Jeho štúdia však prvýkrát ukázala, že u ľudí, ktorí sa cítia lepšie, dochádza k zmene mozgovej funkcie presne ako u pacientov, ktorí dostanú účinný liek. Podľa Leuchtera by sa mohli placebo považovať za "aktívne liečebné formy".
Leuchterov tím chce ďalej skúmať pôsobenie placeba. Vedci veria, že takto nájdu aj cesty ako zlepšiť účinnosť aktívnych liekov.